Pernštýnské náměstí oživil univerzitní Vědecko-technický jarmark

9. 09. 2014

V úterý 17. června vypukl na Pernštýnském náměstí v Pardubicích další z řady oblíbených univerzitních akcí určených pro veřejnost – Vědecko-technický jarmark. Jednodenní vědecký festival nabídl na řadě stánků nové pokusy, interaktivní modely, ale i zábavné vědecké hry a hlavolamy.

Univerzita Pardubice ve spolupráci s partnery připravila vědecký den plný zajímavostí, kouzel a hrátek ze světa moderní vědy. Navázal tak na velmi úspěšné předcházející ročníky jarmarku, který se vloni poprvé přestěhoval doprostřed města na Pernštýnské náměstí. Nejen s týmy akademiků a vysokoškoláků jste se mohli vydat po stopách vědy a nejrůznějších vědeckých pokusů a principů, ale mohli jste vše rovnou důkladně prozkoumat a hned vyzkoušet.

Přivítání v demonstračních stáncích

S úderem deváté hodiny odstartoval bohatý program plný zábavy, her, hlavolamů, pokusů a demonstrací, rozkrývající zajímavosti světa kolem nás. Program trval až do pozdního odpoledne.

„Připravili jsme nové chemické pokusy, vyráběli jsme například zmrzlinu. S dopravní fakultou si mohli návštěvníci změřit vzdálenost, postavit most nebo kolejnici a otestovat své znalosti minerálů a hornin. Svůj mozek jste mohli procvičit v řadě kvízů a v zážitkových kreativních matematických dílnách nebo v interaktivní hře „Chcete být milimilionářem?“. S robotem si mohli všichni nakreslit fraktály, vyzkoušet si jejich programování, dálkové ovládání či solární pohon,“ popisuje dění na Vědecko-technickém jarmarku jeho hlavní organizátorka Ing. arch. Iva Svobodová.

A bylo toho mnohem víc! Filozofové ohromili netradičním puzzle a historickými písmeny. Zdravotníci navíc přidali tipy, jak zlepšit kondici nebo vylepšit fyzickou zátěž. Zábavu si děti užily také s obřími bublinami nebo speciálními pokusy v pojízdné chemické laboratoři.

Do akce se zapojili i vybraní partneři

O další zajímavosti vědy rozšířili program také partneři, které univerzita přizvala ke spolupráci. Střední průmyslová škola chemická Pardubice přivezla kromě chemických pokusů také ukázky hasičské techniky ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem Pardubice.
Střední zdravotnická škola Pardubice zase nasimulovala základní modelové situace a ukázala, jak poskytnout první pomoc. Střední průmyslová škola elektrotechnická a VOŠ Pardubice zavedla zájemce do světa zábavné elektroniky.

„Kromě toho ve spolupráci s Východočeským muzeem v Pardubicích byl umožněn přihlášeným školám vstup do aktuálních expozic zdarma. Také jsme pro zájemce připravili komentované procházky historickou částí města. A v neposlední řadě se s pardubickými astronomy z Hvězdárny barona Artura Krause a Astronomické společnosti Pardubice podívali na dvě tváře Slunce nebo výtrysky žhavého plazmatu,“ dodala k programu partnerských institucí Iva Svobodová.

Vědecko-technický jarmark zavedl alespoň prostřednictvím jednoho dne do magického světa vědy a techniky. Byl zajímavý také tím, že se během jednoho dne mohli návštěvníci vžít do role hned několika vědeckých profesí a stát se na chvíli opravdovým vědcem.

Mgr. Zuzana Paulusová
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět