Euroklíč otevře dveře hendikepovaným

26. 09. 2014

Jsou na vozíku. Překonávají různé překážky a dostat se někam je mnohdy nemožné. Tak jako se to stalo jedné z vozíčkářek. Než se doprosila klíče k toaletě, „bylo po všem“. A tak se v hlavě jednoho technika zrodila myšlenka jednotného zámku a klíče. Na Univerzitě Pardubice si osoby se zdravotním postižením otevřou sami například WC.

Univerzita Pardubice v rámci služeb pro osoby se zdravotním postižením spolupracuje s Národní radou osob se zdravotním postižením na realizaci projektu „Euroklíč v Pardubickém kraji 2013“.

Nápad se zrodil u technika

Myšlenka jednotného zámku a klíče pro zařízení sloužící lidem s postižením pochází od německého technika Martin Dederichse.

„Jednou v noci jsem zastavil u čerpací stanice a po chvíli si všiml starší dámy na invalidním vozíku. Vypadala bezradně. Opakovaně se snažila otevřít toaletu pro vozíčkáře, ale ta byla nedobytně uzamčená. Se zoufalým výrazem vzhlížela směrem k obleženému pokladnímu pultu a snažila se upoutat pozornost. Bezvýsledně. Až po několika nekonečných minutách se dočkala pozornosti. Na otázku, zda potřebuje klíč od toalety, však krátce a s trpkým úsměvem odpověděla, že už ne. Prožitou noční scénu jsem pojal jako osobní výzvu, abych pomohl lidem se zdravotním postižením. Tu noc se v mé hlavě zrodila myšlenka Euroklíče.“

Euroklíč na univerzitě

V roce 1986 pak německé ředitelství dálnic nahlas vyslovilo potřebu ujednotit přístupy na speciální toalety, které bylo nutné zamykat. Idea je tedy jednoduchá. Lidé s postižením budou mít u sebe klíč, kterým všude otevřou zámky chránící speciální vybavení pro ně. Nemusí se jednat jen o WC, ale třeba o výtahy, bezbariérové vchody atd. (časopis MŮŽEŠ, 1. 12. 2011)

Eurozámkem na euroklíč je na Univerzitě Pardubice v rámci uvedeného projektu vybavena toaleta pro osoby se zdravotním postižením v aule.

Účast na projektu je prestižním dokladem profesionálního přístupu Univerzity Pardubice k prosazování antidiskriminačního zákona a Úmluvy o právech osob se zdravotním postižením.

 

Co je projekt Euroklíč? Mezinárodní projekt, který ve vyspělých evropských zemích již více než čtvrt století efektivně pomáhá lidem se sníženou schopností pohybu (poslední dobou zapouští své kořeny i v USA). V České republice byl projekt ve své kategorii oceněn titulem „NEJVÝZNAMNĚJŠÍ POČIN ROKU 2007 v kategorii vybavení čerpacích stanic a dalších veřejně přístupných objektů“. 

PaedDr. Zdenka Šándorová, Ph.D. a Lenka Skokanová
Akademická poradna Univerzity Pardubice APUPA - Referát služeb hendikepovaným (RSH).


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět