Univerzita zavítala s vědou a technikou do netradičních prostor škol

13. 10. 2014

Několika žákům a studentům základních a středních škol se Univerzita Pardubice rozhodla zpestřit začátek školního roku. Přímo za nimi vyrazila s interaktivní populárně-naučnou vědeckou „road-show“ VĚDA A TECHNIKA NA DVORECH ŠKOL. Tentokrát už poosmé.

Osvědčený realizační tým demonstrátorů pobýval opět v září u žáků základních a středních škol. Tentokrát nejen v Pardubickém kraji. Při svém podzimním turné navštívily fakultní týmy akademiků a vysokoškoláků ve dnech 16. a 17. září 2014 gymnázia v Chrudimi a Kolíně a následující týden 23. a 24. září Střední průmyslovou školu chemickou v Pardubicích a Základní školu Habrmannova v Hradci Králové.

Přehlídka vědeckých zajímavostí

Pět fakult – Fakulta chemicko-technologická, Fakulta ekonomicko-správní, Fakulta zdravotnických studií, Dopravní fakulta Jana Pernera a Fakulta elektrotechniky a informatiky připravily pro studenty a žáky škol nejrůznější zážitkové dílny. Jejich cílem bylo přiblížit zábavně, hravě a interaktivně studované obory na Univerzitě Pardubice v širších souvislostech. V nejrůznějších demonstracích, pokusech a hrách měli žáci možnost seznámit se s jevy okolního světa.

Na každé škole čekaly na žáky a jejich učitele stanoviště tří fakult plná experimentů, demonstrací  chemie každodenního života, matematiky, robotiky a elektroniky, finanční gramotnosti, s ukázkami modelů z období těhotenství, ale i stáří, demonstracemi prevence pohlavních chorob, antikoncepce a také pokusů zaměřených na kvalitu motorových olejů a měření tvrdosti stavebních materiálů. Na ZŠ Habrmannova se se svými pokusy připojil také partner projektu BRAVO II – SPŠCh Pardubice a její studenti.

V roli demonstrátorů vědy

Program plný experimentů, zábavy, zážitků startoval na dvoře gymnázia v Chrudimi za nádherného počasí a pokračoval opět na dvoře ve vzdálenějším Kolíně. Demonstrační tým akademických pracovníků a doktorandů ochotně vysvětloval, demonstroval a prezentoval populární formou s velkým zápalem vše, co mladé lidi zaujalo, a to až do odpoledních hodin.

„Ve středu 23. září jsme, především my chemici, se smíšenými pocity uskutečnili tuto popularizační akci na SPŠCh v Pardubicích. Vedení školy pozvalo i žáky z okolních základních škol a do dění byli aktivně zataženi i studenti z partnerské školy v Itálii. Naši doktorandi se zhostili vysvětlování experimentů z chemie i demonstrací z elektrotechniky v anglickém jazyce na výbornou,“ popisuje dění okolo akce Ing. Bc. Dagmar Holubcová, jedna z demonstrátorek.

Učit vědu má smysl

Poslední „dvory“ jsme uskutečnili v tělocvičně ZŠ Habrmanova v Hradci Králové. Nadšení a rozzářené oči žáků prvního stupně stejně jako zájem a pozornost jejich starších spolužáků i učitelek a pana ředitele nás moc potěšil a přesvědčil, že tyto akce popularizace vědy a techniky mají smysl a zviditelňují Univerzitu Pardubice a její fakulty nejen v Pardubickém, ale i v Královehradeckém, Středočeském a Libereckém kraji.

Prostředí venkovního prostoru dvora nebo zahrady, případně tělocvičny, přispěla k příjemné atmosféře a opět ukázala, že pro nás demonstrátory není problém zvládnout i takový počet žáků, který ve vnitřním  prostoru školy bývá již na pokraji zvladatelnosti. Děkujeme za skvělou organizaci a nejen díky báječnému týmu, skvělé organizaci a i nekončícímu zájmů žáků a studentů se už teď těšíme zase v dubnu na další společnou vědeckou pouť!

Ing. Bc. Dagmar Holubcová
Ing. Patrik Pařík, Ph.D.