Dopravní nehoda na zážitkovém semináři byla plánovanou akcí

6. 11. 2014

Na akademickém náměstí před Fakultou chemicko-technologickou se ve středu 22. října uskutečnil další ze zážitkových seminářů pořádaných na Univerzitě Pardubice. Akce „Zažij si na vlastní kůži a vyzkoušej si první pomoc“ přilákala i přes horší počasí slušný počet návštěvníků. Kromě ukázek první pomoci nabídla také možnost vyzkoušet si na vlastní kůži řadu nejrůznějších aktivit.

V rámci projektu Univerzita Pardubice a kampus bez bariér připravili pracovníci z Referátu pro vzdělávání a záležitosti studentů společně s Mgr. Jindrou Holekovou divácky atraktivní podívanou, kterou mohli zhlédnout studenti i široká veřejnost ve středu 22. října na akademickém náměstí a dále v prostorách Fakulty chemicko-technologické, kde akce pokračovala dalším programem až do poledne.

Modelový zásah u dopravní nehody

Studenti oboru Zdravotnický záchranář z Fakulty zdravotnických studií simulovali záchrannou akci u dopravní nehody. Za doprovodného komentáře magistry Holekové předvedli celý zásah včetně následné komunikace s otřesenými pacienty. “Abych mohla odborně zhodnotit celý postup, potřebovala bych dalších šest rozhodčích. Takhle můžu jen říct, že zásah vypadal dobře a studenti udělali vše důležité. Správně komunikovali s pacienty i mezi sebou,” zhodnotila zásah studentů magistra Holeková, která vyučuje na Fakultě zdravotnických studií.

Návštěvníci si vyzkoušeli záchranářské práce

Celkem šest stanovišť si pro aktivní návštěvníky připravili mladí záchranáři. Návštěvníci si u nich mohli vyzkoušet třeba speciální brýle, které nositeli zprostředkují, jaké to je dívat se na svět s oční vadou. Na jiných se zase dozvěděli, jak pomoci lidem při akutním epileptickém nebo hypoglykemickém záchvatu. Někteří si vyzkoušeli snímání helmy „zraněnému“ motorkáři nebo srdeční masáž na figuríně. “Nebylo jediné stanoviště, kde by si diváci něco nevyzkoušeli,” prozradila magistra Holeková.

Nakonec „ dívčí šarvátka“

V závěru se uskutečnila druhá modelová situace. Ta simulovala dívčí roztržku, která nakonec podle scénáře vyvrcholila až v krvavou šarvátku. I na této modelové situaci bylo především důležité ukázat divákům, jak co nejefektivněji poskytnout laickou první pomoc těm, kteří utrpí zranění v podobné situaci. “Studentky se svých rolí zhostily skutečně urputně, takže tahle událost vzbudila ohlas u publika a přilákala další diváky,” uzavřela se spokojeným úsměvem Ing. Lenka Nováková z projektu Univerzita Pardubice a kampus bez bariér, který zážitkový seminář připravoval.

Jan Bílek
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět