Jaké jsou hrozby a naděje v současném světě? Odpoví další beseda pro studenty

7. 12. 2015

Na úterý 15. prosince se na půdě univerzity připravuje další diskusní setkání reprezentantů inteligence s akademickými pracovníky, veřejností a především se studenty. Čtveřice pozvaných hostů se tentokrát zaměří na debatu o událostech současné doby.

Petr Kolář, bývalý český diplomat a poradce Václava Havla pro evropskou integraci a Balkán, Libor Rouček, bývalý europoslanec a místopředseda Evropského parlamentu a Petr Fischer, komentátor Hospodářských novin. Trojici hostů doplní děkan domácí Fakulty filozofické prof. Karel Rýdl. Všichni čtyři se pak v diskusi s posluchači podělí o to, jak vidí ze svého pohledu a na základě svých profesních zkušeností současný svět a možnosti řešení jeho aktuálních témat. Chybět nebude ani zmínka o zahraniční politice České republiky, migrační krizi, komentování otázek kolem Ruska a Ukrajiny, radikálního islamismu a dalších témat.

Ve spolupráci s Fakultou filozofickou Univerzity Pardubice a pod záštitou jejího děkana profesora Karla Rýdla besedu pořádá Iniciativa pro evropské hodnoty. Soustřeďuje se především mezi mladými lidmi na rozšiřování povědomí o důležitosti principů liberální demokracie a vlády práva v domácí i zahraniční politice. Snaží se je více angažovat ve společenských otázkách a aktivovat jejich politickou pasivitu. Vytváří platformu pro diskusi a výměnu zkušeností.

„Tuto besedu jsme se rozhodli zorganizovat, protože je pro naši společnost bytostně důležité, abychom mluvili o současných problémech se studenty a mladými lidmi a zároveň nemluvili pouze o tom, co nám hrozí, ale i o tom, jak se těmto výzvám postavit a co pro překonání nových výzev musíme být ochotni obětovat,“ vysvětlil záměr za organizátory akce Tomáš Heller, projektový koordinátor Iniciativy pro evropské hodnoty.

Přijďte s hosty debatovat v úterý 15. prosince od 17 hodin do Auly Arnošta z Pardubic na Univerzitu Pardubice.

Současné události okomentuje trojice osobností i děkan Fakulty filozofické

PETR KOLÁŘ: Bývalý český diplomat působil jako zahraničně-politický redaktor a zahraniční korespondent v několika českých denících a časopisech, v roce 1993 hostoval v Norském Nobelově institutu, v rámci kterého se podílel na mezinárodním výzkumném projektu s tématem „Velmoci a mezinárodní systémy“. Zastával nejrůznější pozice na ministerstvu zahraničních věcí včetně funkce poradce či náměstka ministra zahraničí. Na svou první diplomatickou misi vycestoval do Švédska (1996-1998), následně zastupoval ČR jako velvyslanec v Irsku (1999-2003), v USA (2005-2010) a v Rusku (2010-2012). V letech 1998-1999 byl zahraničně politickým poradcem pro evropskou integraci a Balkán prezidenta Václava Havla.

LIBOR ROUČEK: V roce 1977 emigroval do Rakouska, kde vystudoval Vídeňskou univerzitu. Pracoval pro Sociálně demokratickou stranu Rakouska, byl stipendistou na Smithsonian Institution ve Washingtonu. Následně působil jako redaktor Hlasu Ameriky, dále také v Královském institutu mezinárodních záležitostí v Londýně. Po návratu do Česka začínal jako mluvčí ČSSD, později mluvčí vlády. V letech 2003-2009 předsedal Zahraniční komisi ČSSD, od roku 2002 byl poslancem a místopředsedou evropského i zahraničního výboru. Mezi lety 2004 a 2014 zasedal jako poslanec v Evropském parlamentu. Své zaměření rozvíjel jako první místopředseda zahraničního výboru EP, později jako místopředseda Evropského parlamentu. Jako dosud jediný Čech se stal místopředsedou jedné z dvou největších politických skupin v Evropském parlamentu – v sociálnědemokratickém klubu byl jako místopředseda zodpovědný právě za zahraniční politiku.

PETR FISCHER: Narodil se v roce 1969. Při studiu na pražské Filozofické fakultě – obor filozofie ukončil v roce 2000 prací o Derridovi a Heideggerovi – začal pracovat v Lidových novinách, psal pro ekonomickou a komentářovou rubriku, v roce 2001 se stal hlavním komentátorem listu. O dva roky později přešel do českého vysílání BBC jako politický analytik, téměř rok strávil na stáži v Londýně. Pravidelně psal pro Lidové noviny, komentáře a sloupky o současné morálce, publikuje v časopise Respekt a A2. Kromě politiky se zaměřoval i na kulturní kritiku a literaturu. V současnosti je analytikem názorové rubriky HN.

Mgr. Zuzana Paulusová
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět