Univerzita má svou Lavičku Václava Havla. Přijďte na ní posedět a diskutovat

20. 11. 2015

Od pátku 13. listopadu se univerzitní kampus pyšní symbolem dialogu a porozumění. Ve středu atria nového výukového areálu byla slavnostně zpřístupněna Lavička Václava Havla.

Pamětní místo na prvního polistopadového prezidenta – LAVIČKA VÁCLAVA HAVLA našlo své umístění přímo v atriu NOVÉHO VÝUKOVÉHO AREÁLU v jižní části kampusu univerzity v Polabinách, který byl právě v pátek slavnostně otevřen

Tvoří jej dvě křesla spojená kulatým stolem, jehož středem prorůstá lípa. Autor lavičky profesor Bořek Šípek ke svému návrhu dvou laviček se stolkem a lípou uprostřed Českému rozhlasu Pardubice řekl: „Na lavičce sedí lidi vedle sebe a koukají do dálky a ten důvod byl, že jsem chtěl, aby se dívali do očí, takže jsou takhle ty židle postavené proti sobě a ten stoleček je proto, aby ta diskuse byla příjemná, aby se tam vešla ještě sklenička vína.“ 

Lavička Václava Havla vznikla ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a s laskavým svolením Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97. Lavičku pro univerzitu navrhl a zhotovil ateliér prof. Bořka Šípka.

Lavička přímo v srdci univerzitního kampusu

Slavnostní zpřístupnění Lavičky zahájil Vysokoškolský umělecký soubor, když zazpíval slavnou skladbu Havlova přítele Lou Reeda „Perfect Day“, která skvěle uvedla tuto malou slavnost i páteční jasné a slunečné počasí. Herec Alois Švehlík přečetl úryvek z Havlovy knihy „Letní přemítání“ a kapela Vypsaná fixa zahrála píseň Rolling Stones, legendární kapely, k níž měl Václav Havel blízký vztah.

Během krátkého obřadu promluvila také Havlova spolupracovnice paní Anna Freimanová z Knihovny Václava Havla, která do pamětní knihy Univerzity Pardubice vepsala: „Studentům a jejich profesorům přejeme bohaté, hluboké i divoké diskuse. Ať se daří.“

Slavnostního otevření se zúčastnil i autor Lavičky prof. Bořek Šípek, který vysvětlil symboliku červeného srdce a zeleného šneka, umístěných v horní části Lavičky: „Václav Havel měl vždy u sebe dvě tužky, jednu zelenou a jednu červenou. Své jméno Václav Havel napsal vždy zeleně, a proto je tu šnek – značka pro podpis. A pod ten zelený podpis vždy udělal červené srdíčko. Takže tady na té Lavičce máme kompletní podpis Václava Havla.' Do naší pamětní knihy posléze napsal: „Jen aby tady byl Václav Havel navždy přítomen----.“ Celou akci moderovala Jolana Voldánová.

Na Václava Havla vzpomněl i dokument Náš Vašek

Program vztahující se k osobnosti Václava Havla pokračoval i po obědě, a to PROMÍTÁNÍM koprodukčního česko-polského filmu NÁŠ VAŠEK – O MOCI BEZMOCNÝCH, a to za účasti samotné režisérky Krystyny Krauze. Dokument seznámil přítomné diváky se vztahem našich sousedů k Václavu Havlovi, který byl i v Polsku vnímán jako významná a symbolická osobnost. Publiku poodhalil doposud méně známé vztahy mezi polskou a českou opozicí v dobách železné opony a přináší unikátní svědectví o setkáních a činech, které napomáhaly k likvidaci totalitních režimů v Evropě. Režisérka filmu Krystyna Krauze po promítání přispěla několika perličkami z natáčení i z přátelství s Václavem Havlem.

Budování Laviček Václava Havla je celosvětovým projektem, který inicioval velvyslanec ČR v USA Petr Gandalovič spolu s architektem a designérem Bořkem Šípkem. Záměrem tohoto projektu, koordinovaného a zaštiťovaného Knihovnou Václava Havla, je vytvoření sítě míst ve veřejném prostoru, jež mohou přispět k setkávání a vedení skutečného dialogu – míst, kde bude možné diskutovat a přemýšlet v duchu ideálů a životních postojů Václava Havla. 

Zpřístupnění Lavičky Václava Havla bylo součástí slavnostního programu k připomínce listopadových událostí, které se na Univerzitě Pardubice slaví již od roku 1997.

Ing. Valerie Wágnerová
mluvčí Univerzity Pardubice


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět