Noc mladých výzkumníků přilákala stovky návštěvníků

13. 05. 2015

V úterý 28. dubna bylo sice chladno a deštivo, ale ani tak se obyvatelé Pardubic a okolí nenechali odradit od návštěvy pardubického zámku, kde Univerzita Pardubice již potřetí v řadě pořádala NOC MLADÝCH VÝZKUMNÍKŮ. Bez váhání se ponořili do objevování krás a kouzel vědy a nepolevili až do půlnoci. A že se bylo na co dívat!

Dvacet pět demonstračních stanovišť s nejrůznějšími vědeckými pokusy a ukázkami z mnoha oborů, sedm fakult Univerzity Pardubice, tři pardubické odborné střední školy, Východočeské muzeum v Pardubicích, Východočeská galerie v Pardubicích, Hvězdárna barona Artura Krause, Václav Strasser a jeho magické bubliny, molekulární bar Jakuba Jurky nebo performer ATI a jeho okouzlující hra světel a pohybu ve videomappingu Cirque Garuda. Ti všichni se koncentrovali na jednom místě, aby veřejnosti předvedli, co umí, a vysvětlili, čím se zabývají.

Vše si vyzkoušet a osahat bylo dovoleno

V útrobách pardubického zámku čekalo na návštěvníky mnoho technických vymožeností, modelů a vědeckých zajímavostí. Do pestrého světa vědy a techniky přišly nahlédnout stovky návštěvníků a především nadšených dětí. Hlavním mottem večera totiž bylo: Dívej se a pak si zkus sám.  „Dětem se hodně líbilo, že mohly porovnat své schopnosti orientace v neznámém terénu se schopnostmi umělé inteligence. Zjistily, že ovládat robota na dálku pouze na základě znalostí výstupů ze senzorů je velmi náročné a že je mnohdy autonomně řízený robot překonal,“ řekl k vlastnoručně připravenému bludišti pro roboty Ing. Petr Doležel, Ph.D., z Fakulty elektrotechniky a informatiky.

K vidění a vyzkoušení byly na mnohých stanovištích také speciální modely. „Dívky i chlapce zaujal model těhotenského břicha, které si mohli na sobě vyzkoušet. Ženy potom velmi zajímaly modely, na kterých vyhledávaly patologie v oblasti prsu. Pro muže byl letos nově připraven model varlat, v němž si podobně jako ženy zkusili najít patologii. Také byl velký zájem o UV lampu. Nejenže si ji dospělí návštěvníci mohli vyzkoušet na sobě, ale především u svých dětí zjistili, jak správně si myjí ruce,“ uvedly Mgr. Hana Ochtinská a Mgr. Lucie Vosmanská z Fakulty zdravotnických studií.

Věda „číhala“ na každém kroku

Ocitnout se v kůži kováře, svářeče, archeologa, chemika, restaurátora nebo zdravotníka. Zjistit, že je pergamen živočišného původu, že se na 3D tiskárně dá vytisknout téměř cokoliv a netrvá to týdny ani měsíce, jak se barví textilní vlákna a jak vypadají pod mikroskopem, jak nás dokáže ošálit náš mozek, že existuje periodická tabulka v krabičce nebo nejrůznější pokusy, které mohou návštěvníci vyzkoušet i doma.

„S kolegou Petrem Bělinou jsme prezentovali efektní chemické pokusy. Spoustu z nich je možné vyzkoušet i v domácích podmínkách s běžně dostupnými chemickými látkami a pomůckami. Snažíme se jimi přiblížit některý jev známý z běžného života. Úspěch téměř vždy sklidí, když si zejména děti mohou samy něco vyzkoušet a svůj výtvor si pak odnést na památku. Například jsou to otisky prstů zviditelněné ninhydrinovou reakcí nebo napsání tzv. tajného písma. Pravděpodobně největším tahákem mého stanoviště byla tzv. Tollensova reakce, jejímž výsledkem byla postříbřená skleněná zkumavka, kterou si návštěvník také odnesl na památku. Podobným způsobem se stříbří také tradiční české skleněné vánoční ozdoby,“ popsal čarování s chemií na svém stanovišti Ing. Patrik Pařík, Ph.D., z Fakulty chemicko-technologické.

Na viděnou zase v červnu, tentokrát na třídě Míru

Noc mladých výzkumníků splnila a v mnohých směrech také předčila očekávání. U jednotlivých stanovišť se po celý večer mačkali zvědavci, kteří chtěli vidět, co se to tam vlastně děje, proč to tak je a jak to funguje. A tak si návštěvníci neodnášeli jen hlavu plnou zajímavostí, rad a poučení, zážitků i pobavení, ale třeba také archeologické omalovánky, žeton do nákupního košíku vytištěný na 3D tiskárně, vlastnoručně vyrobenou sovu a spoustu dalších drobností.

Nebude to trvat dlouho a věda se z univerzitního kampusu posune zase o kousek blíž k lidem. Další setkání s vědou chystá univerzita již na letošní červen. „Pardubáci“, ale i přespolní návštěvníci se s ní potkají přímo v centru města. Vědecký festival vyroste v úterý 16. června uprostřed třídy Míru. Tak si zase přijďte pohrát s vědou a dozvědět se něco zajímavého.

Mgr. Zuzana Paulusová
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět