Vědecko-technický jarmark ovládl třídu Míru

19. 06. 2015

Nově opravená třída Míru zažila v úterý 16. června další zatěžkávací zkoušku. Celý den totiž odolávala náporu účastníků Vědecko-technického jarmarku, s nímž se tam nastěhovala Univerzita Pardubice. K pouti za vědeckým poznáním přilákala více než tisícovku návštěvníků všech věkových kategorií.

Třídu Míru projasnila změť červených, modrých a oranžových stanů. Ty představovaly improvizované laboratoře, v nichž až do 17 hodin zájemci zkoušeli nejrůznější odborné činnosti. Díky nadšeným akademikům-demonstrátorům a jejich studentům se mohli zamilovat do matematiky, robotiky nebo chemie. Testovali pomůcky zdravotníků a záchranářů v akci. Zjišťovali, zda se nechtějí stát třeba archeology či restaurátory a vozili se v experimentálním vozidle dopravní fakulty. Věda zkrátka pohltila každého, kdo na Vědecko-technický jarmark zavítal.

 Celodenní vědecký maratón

Účastníci měli celý den napilno, pokud chtěli poctivě obejít všechny stánky a vyzkoušet si co nejvíce pokusů a demonstrací. Univerzita Pardubice je ani trochu nešetřila. Jenom na třídě Míru vyrostlo přes čtyřicet zážitkových stanovišť s nejrůznějšími zajímavostmi z moderní vědy, ale i z každodenního života. Další zajímavosti čekaly na zájemce po celém městě. „Školy měly možnost rezervovat si dopředu konkrétní program a naplánovat si tak celodenní výlet do Pardubic. Mohly navštívit vědecko-populární show Michaela Londesborougha, zhlédnout vražednou interaktivní komedii Bláznivé nůžky, kterou odehrálo Východočeské divadlo Pardubice speciálně pro náš jarmark. Mohly se svézt na pardubické lodi Arnošt, zavítat do mobilního planetária, zajít si na exkurzi do výukového mlýna Střední průmyslové školy potravinářství a služeb nebo navštívit vybrané expozice ve Východočeském muzeu v Pardubicích a ve Východočeské galerii v Pardubicích,“ popsala rozsáhlý doprovodný program Vědecko-technického jarmarku jeho hlavní organizátorka Ing. arch. Iva Svobodová z Oddělení propagace a vnějších vztahů Univerzity Pardubice.

 S vyplněným indexem pro odměnu

U stánku se neustále tísnily skupinky žáků i dospělých, kteří chtěli vyzkoušet vše, co demonstrátoři nabízeli. Všichni totiž propadli sbírání razítek na stanovištích všech sedmi fakult. „K akci jsme připravili speciální jarmareční katalogy, které obsahovaly přehled všech demonstračních a zážitkových stanovišť univerzitního Vědecko-technického jarmarku. Jejich součástí byl také speciální index, do něhož žáci sbírali razítka. Kdyz index vyplnili, mohli si v našem infostánku vybrat nějakou drobnost od Univerzity Pardubice,“ vysvětlila neupadající zájem žáků Iva Svobodová. Někteří žáci byli na jarmarku dopoledne se školou a odpoledne se dokonce vrátili, aby si stánky mohli projít ještě jednou a znovu okusili pestrý koktejl chemických pokusů, zkusili vést roboty v bludišti, nechali si namaskovat zranění u zdravotníků, ocitli se v archeologickém nalezišti, změřili si kvalitu provozních kapalin v autě, zjistili, jak se nedostat do dluhové pasti, vyzkoušeli magické roztoky restaurátorů a dozvěděli se zkrátka spoustu zajímavých souvislostí.

Podívejte se na Vědecko-technický jarmark ve FOTOGALERII

Další setkání s vědou bude v září

Ten, kdo se v úterý 16. června na Vědecko-technickém jarmarku nabažil vědy málo, bude mít další příležitost zase v září. Univerzita Pardubice se totiž opět připojuje k celoevropské Noci vědců, která letos připadá na pátek 25. září. Na jeden večer zpřístupní veřejnosti některé vědecké laboratoře a připraví zajímavé pokusy a demonstrace. Zájemci tak budou moci zase nahlédnout pod ruce vědců a odborníků a vžít se do jejich role.

Mgr. Zuzana Paulusová
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět