Velvyslanec Schapiro přijel besedovat se studenty univerzity, pár vět řekl i česky

3. 12. 2015

Velvyslanec Spojených států amerických v České republice Jeho excelence Andrew H. Schapiro navštívil ve středu 2. prosince na pozvání rektora Miroslava Ludwiga Univerzitu Pardubice. Setkal se s krátce s jejím vedením, ale hlavně besedoval se studenty.

Schapiro, jehož návštěva navázala na jarní jednání rektorů českých vysokých škol s velvyslancem v Praze, přijel do univerzitního kampusu již ráno, prohlédl si univerzitní knihovnu a krátce jednal s vedením univerzity. V půl jedenácté na něj pak už čekala studenty zcela zaplněná Aula Arnošta z Pardubic.

Velvyslanec zhodnotil česko-americké vztahy

Pardubičtí studenti uvítali velvyslance bouřlivým potleskem, ten je za to pozdravil velmi přátelsky, několika slovy v češtině a následně přešel do angličtiny s omluvou a příslibem, že třeba za rok už bude jeho čeština lepší. Schapiro pak ve své prezentaci představil sebe, česko-americké vztahy, příležitosti i výzvy, kterým je třeba společně čelit. 

Velvyslanec krátce shrnul své 14měsíční působení v úřadu amerického ambasadora v ČR a připomněl, že se do Pardubic vrátil v krátkém čase již podruhé a velmi rád. V září totiž navštívil město a setkal se se zástupci města a kraje. Schapiro se věnoval spolupráci obou zemí ve vojenské oblasti, kde zmínil českou armádu jako důležitého partnera amerických jednotek na zahraničních misích. Řeč byla také o společných obchodních vztazích, kde jsou Spojené státy americké jedním z největších mimoevropských investorů a oblíbených zaměstnavatelů v ČR, a je třeba i nadále odstraňovat bariéry bránící další obchodní spolupráci. Schapiro zmínil také důležitost společných kulturních hodnot a významné Čechy, kteří emigrovali do USA, a přiblížil své české kořeny, kdy jeho matka pocházela Čech a prchla před holocaustem do USA. V závěru se věnoval také aktuálním otázkám bezpečnosti a výzvám do budoucna, kterým je třeba společně čelit.

Besedu zpestřila píseň studentky

Před zahájením diskuze se studenty čekalo na váženého hosta překvapení. Studentka Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice Sabina Ludanyiová zahrála na kytaru a zazpívala písničku Knocking on Heaven's door v anglické i české verzi a sklidila velký potlesk zaplněné univerzitní auly i samotného velvyslance.

V následné debatě, která se vedla v uvolněném duchu, studenty zajímaly nejen aktuální bezpečnostní problémy v Evropě a ve světě. Dotazy padly třeba i na to, jaké sporty pana velvyslance baví, jaké jazyky ovládá a doporučuje studovat, či jestli se chystá kandidovat na prezidenta USA. Schapiro také přiblížil, jaké mají možnosti ti, co se zajímají o studium a práci v USA.

Po skončení debaty se velvyslanec podepsal do pamětní knihy. Od rektora Univerzity Pardubice dostal pamětní medaili s diplomem a po rozloučení se studenty a vedením univerzity pokračoval v cestě na další besedu do sousedního Hradce Králové. 

Andrew H. Schapiro: Narodil se v Chicagu v židovské rodině. Jeho matka pocházela z Čech a v roce 1939 se jí podařilo uprchnout před holocaustem do USA. Postupně vystudoval historii na Yale, filozofii, politologii a ekonomii na Oxfordu a studia završil absolvováním práv a získáním doktorátu na Harvardu. Působil jako právník zabývající se veřejným zájmem na úřadě federálního veřejného obhájce v New Yorku. 16 let strávil v soukromé praxi jako partner ve dvou mezinárodních právních firmách. Vyhrál několik významných soudních pří, v nichž zastupoval například Google, YouTube a Altria Group. V březnu roku 2014 byl nominován prezidentem Obamou do funkce velvyslance USA v České republice jako devátý v pořadí od roku 1989. Do funkce byl jmenován 14. srpna 2014 a pověřovací listiny předal prezidentu Miloši Zemanovi 30. září 2014. Se svou ženou Tamar Newberger má dvě děti.

Mgr. Lenka Čermáková
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět