Katedra religionistiky oslavila 15. výročí vzniku. S pedagogy, studenty i absolventy

16. 11. 2016

Rytířský sál pardubického zámku ožil v pátek 11. listopadu 2016 oslavou 15letého výročí Katedry religionistiky Fakulty filozofické Univerzity Pardubice. Při této příležitosti se zde sešli vyučující současní i minulí, absolventi, studenti i zahraniční hosté. Setkání probíhalo ve velmi vřelé a přátelské atmosféře a mnozí absolventi se setkali dokonce po mnoha letech.

Celým večerem provázeli doktorandi Lenka Zilvarová a Tadeáš Vala. V úvodním slovu doc. Martin Fárek přivítal všechny zúčastněné včetně delegace z Institutu religionistiky Jagellonské univerzity v čele s prof. Henrykem Hoffmannem, a krátce pohovořil o dění na katedře. Poté doc. Ivan Štampach, jeden ze zakladatelů katedry, zavzpomínal na své kolegy, s jejichž pomocí katedru v roce 2000 vybudoval. Mezi tehdejší vyučující patřili doc. Tomáš Bubík, dr. Jiří Holba, dr. Jan Jandourek, Ing. Mgr. Lubomír Ondračka, Mgr. Tomáš Pavlík, dr. Wendy Drozenová a dr. Marie Blažková. Svoje vzpomínky na své začátky a působení na katedře přidali i dr. Zuzana Černá, doc. Martin Fárek a dr. Štěpán Lisý.

Absolventi vzpomínali na studentská léta

Poté se slova opět ujali moderátoři večera, kteří vybídli ke vzpomínkám i absolventy. Ti pohovořili o tom, co jim religionistika dala a do jaké míry je ovlivnila na jejich cestě životem. Některé příběhy byly velmi vtipné a přítomní je ocenili potleskem. Po krátké přestávce jsme se od  doc. Martina Fárka dozvěděli o vývoji katedry, o projektech s ní spojených a o spolupráci se zahraničními pracovišti, jako je například Centrum pro komparativní výzkum kultur na univerzitě v belgickém Ghentu, již zmíněný institut na Jagellonské univerzitě v Krakowě, nebo katedry filosofie a religionistiky na Humboldt State University v Kalifornii. Na katedře je také aktivní Spolek přátel pardubické religionistiky. Promluvily interní doktorandky Tess Joss a Nikita Mamtora, které se podělily o své zkušenosti nejen se studiem religionistiky v Pardubicích, ale také s životem v pro ně odlišné kultuře.

Četly se vzkazy a přání

Upřímná přání a pozdravy přišly od řady učitelů či absolventů, kteří se nemohli zúčastnit, ale přesto chtěli vyjádřit katedře své díky a popřát vše nejlepší do dalších let. Poslechli jsme si prof. Dr. Jákoba De Roovera (univerzita v Ghentu) a přečteny byly vzkazy od dr. Džalkiho a dr. Páthanové (DMS Institutes, Udžire, Indie) nebo prof. Dr. Mary Bockover (HSU, Kalifornie). Večer obohatily svým zpěvem absolventka Štěpánka Čížkova a chrudimský sbor Salvátor pod vedením dirigentky Jany Mimrové. Úvodní část oslavy byla ukončena společným přípitkem a přáním dalších úspěšných let katedry. Poté jsme se přesunuli do zámecké kavárny, kde pokračovaly debaty a vzpomínání ještě dlouho do noci.

Scházejme se častěji!

Množství přítomných nás utvrdilo v tom, že naše studium a práce v této oblasti má svůj význam, a že mnohé vzpomínky na doby studia nám navždy utkvěly a utkvějí v paměti. Věříme, že pobídka pana doc. Martina Fárka – scházet se častěji – bude naplňována na dalších akcích katedry.

Více fotek ze slavnostního večera najdete na facebooku katedry religionistiky.

Bc. Jana Křížová, Bc. Jana Krátká, Bc. Michal Capko
studenti Katedry religionistiky FF