Ministr financí mluvil o rozpočtu, odpověděl na dotazy a pozval studenty na exkurzi

5. 05. 2016

Nejen stovky studentů z Fakulty ekonomicko-správní, ale i další zájemci čekali ve zcela zaplněné aule na Andreje Babiše. Další postávali přede dveřmi. Všichni totiž měli zájem vyslechnout si stav státního rozpočtu a plány na jeho vylepšení přímo z úst ministra financí. Někteří přišli také proto, aby jim ministr poradil, jak na elektronickou evidenci tržeb či kontrolní hlášení.

I přes slyšitelnou zdravotní indispozici se ministr financí Ing. Andrej Babiš ihned po svém příjezdu ujal slova. Je zvyklý neztrácet čas, a tak s prezentací věnovanou fiskální politice Česka začal okamžitě. Připomněl, že vždy deklaroval, že ministerstvo bude řídit jako firmu a když může vydělat peníze, tak to udělá. Narážel přitom na to, že výdaje a příjmy státního rozpočtu musí být vyrovnané a že nemůžeme před výší státního dluhu zavírat oči. Nemá přitom v plánu navyšovat daně, chce je především důsledně vybírat. Upozornil totiž, že za okrádáním státu na DPH stojí organizovaný zločin, proti kterému chce bojovat. A na pomoc si vzal nejrůznější opatření, jimiž se inspiruje zejména u našich sousedů v Evropě. 

Naší zemi chybí pořádná vize

Na přetřes tak přišla především kontrolní hlášení nebo elektronická evidence tržeb (EET), které u obyvatel vzbuzují nejrůznější emoce. Ministr se sice za jejich zavedení přítomným omluvil, na druhé straně to zdůvodnil tím, že tak očekává vyšší výnosy z DPH i narovnání trhu. Dle jeho slov se v tomto musíme opřít o německý systém. Musíme se naučit hospodárně nakupovat a následně investovat. Nemáme dálnice do Vídně nebo do Lince, nemáme rychlovlaky a 26 let po revoluci nám scházejí i vize. I proto ministr financí chystá informační brožuru pro občany, aby lépe pochopili vztah mezi příjmy a výdaji.

Před částí věnovanou dotazům se ministr stihl i pochválit. Mezi dosavadními ministry předložil nejvíce zákonů, má vlastní vizi, ale vše podle něho záleží na tom, jak se s ostatními členy vlády domluví na dílčích rozpočtech. Nároky na něj jsou totiž ze všech stran. Současně si posteskl, že ve vládě je jediný odpovědný za peníze, protože ostatní je slibují a rozdávají.

Studenti ministra nešetřili

V závěru se konečně ke slovu dostali také studenti. Zajímala je především otázka EET nebo kontrolních hlášení, zda už jsou k dispozici nějaké první analýzy vyplývající z jejich podávání a jak si tedy stát momentálně stojí, jaké jsou počáteční investice a následné provozní náklady související s EET. „Chtěl jsem být ke státu férový a asi jsem udělal chybu,“ postěžoval si jeden z absolventů Fakulty ekonomicko-správní, který svou malou živnost založil na pěstování drobného krmného hmyzu. Jeho výdělky totiž ani nestačí na počáteční zainvestování. Nejen jemu, ale i dalším zájemcům, kteří se nedočkali jasné odpovědi, ministr nabídl, že jim přesnou odpověď zjistí a pošle.

Diskuse se ke konci stočila také k politice a došlo i na komentáře k tolik diskutovanému Čapímu hnízdu, na jehož prohlídku Babiš přítomné pozval. S posluchači se pak ministr rozloučil odpovědí na otázku, zda někdy litoval vstupu do politiky. „Asi tisíckrát, naposledy dneska ráno,“ zaznělo z jeho úst. To totiž jednali o osudu OKD, který zhodnotil jako největší případ tunelu za 150 miliard. Rozloučil se slovy, že podnikání není jednoduché. Stejně jako politika. „Je to velká zkušenost. Do politiky by měli jít ti nejlepší z nás,“ uzavřel Babiš diskusi Aristotelovými slovy.

Mgr. Zuzana Paulusová
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět