Univerzita zpestřila Den Pardubického kraje

16. 05. 2016

Seznámit se s jedinou univerzitou v Pardubickém kraji, přiblížit veřejnosti, mládeži a studentům její odborné činnosti i možnosti vzdělání v různých oborech nebo jen nahlédnout do světa vědy. To vše mohli zájemci ve čtvrtek 12. května na Komenského náměstí v Pardubicích. Konal se tu Den Pardubického kraje a univerzita se připojila se svým stánkem plným zajímavých informací, vědy i zábavy. Zaujal, a tak se u něj během dne zastavily desítky zvědavců.

Kromě otestování svých znalostí ve vědomostních kvízech z oblasti chemie, restaurování a zdravotnických oborů zájemci zkusili složit neobvyklé vědecké puzzle. Na jednom po složení vznikla fotografie s vnitřní strukturou malty (zvětšeno 20 000krát). Tu pořídili na Fakultě restaurování za pomocí badatelského elektronového mikroskopu. Na druhé mohli složit a současně rozluštit záhadný starobylý pernštejnský nápis.

Zájemci prozkoumali periodickou tabulku v kufříku, podívali se, jak jednotlivé prvky vypadají – ti mladší se přiučili něco nového a ti starší vyzkoušeli, co si pamatují ze školy. Zvědavci na Komenského náměstí také vyzkoušeli měření vzdálenosti za pomoci digitálního měřicího kolečka nebo ručního laserového dálkoměru se stativem. Odpoledne otestovali své znalosti finanční gramotnosti. Kromě toho se dozvěděli i řadu dalších zajímavostí z činností všech sedmi fakult Univerzity Pardubice.

Další setkání s vědou již v červnu

Zájemci se již nyní mohou těšit na další setkání s Univerzitou Pardubice, jejími akademiky i studenty. Prozkoumávání vědy pokračuje v úterý 7. června na Dětském dnu v Polabinách II a o týden později ve středu 15. června na Vědecko-technickém jarmarku, kdy se Univerzita Pardubice se svými mobilními laboratořemi a stánky nastěhuje opět na Pernštýnské náměstí a zpestří nejen dětem konec školního roku.

Mgr. Zuzana Paulusová
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět