Michal Klokočník vyprávěl studentům o radostech i strastech televizního řemesla

8. 04. 2016

V České televizi začínal jako redaktor před 17 lety. Zůstal v ní dodnes, jen vyměnil pozici. Šéfredaktor pro region Severovýchod Michal Klokočník předstoupil před studenty, aby jim pootevřel dveře do světa televizního zpravodajství. Kromě seznámení s prací v redakci regionálního vysílání, pozval studenty do studia v Hradci Králové a vybídl je k absolvování stáží v České televizi.

Mgr. Michal Klokočník v krátkosti představil veřejnoprávní médium, jeho strukturu a poté se zaměřil na zpravodajství a zejména restrukturalizaci redakcí regionálního vysílání. Prioritou České televize je snaha dostat se blíž k divákovi, sledují proto moderní technologické trendy i diváka zapojují přímo do tvorby zpravodajství. I-Reportérem tak můžete být i vy, protože záběry natočené diváky se mohou stát součástí reportáží.

Složitá profesní dráha

Vypracovat se na reportéra v České televizi není jednoduché. Dle slov Michala Klokočníka je za tím spousta dřiny. Člověk musí umět mluvit, trochu jinak myslet než novinář působící v tištěném médiu. Již cestou na natáčení musí být schopen dopředu vytvořit obrázek výsledné reportáže. Ty musejí být tematicky pestré, zajímavé a obrazově nenudné. To zpravidla také rozhoduje o zařazení tématu do vysílání. Kromě důležitosti tématu a vztahu k regionu. A reportáž musí vzniknout během jednoho dne. Mnohdy se objeví nějaká aktuální událost, ale je třeba počítat i s nadčasovými tématy. Každé ráno proto musí mít redaktor minimálně jedno téma připravené. I když některá témata přijdou sama. Je to tak půl na půl, jak říká sám Michal Klokočník.

Okusit povolání není nemožné

V části věnované dotazům pak studenty zajímalo například to, kolikrát se točí stand-upy určené do reportáží, zda je Michal Klokočník před kamerou i po 17 letech nervózní, zda zpravodajství České televize podléhá cenzuře nebo zda editor či dramaturg zasahuje do otázek připravovaných pro interview s významnými hosty vysílání. Studenti se zajímali také o osobní předpoklady pro tuto práci, zda může zevšednět či se dá skloubit s osobním životem.

Na přetřes přišlo mnoho dalšího přímo z dění na placu i ze zákulisí. Obojí přitom mohou okusit i samotní studenti již nyní. Zkušenosti mohou totiž posbírat během stáží, které Česká televize nabízí a o které se mohou ucházet i zájemci z Univerzity Pardubice. Kdo ví, možná pak jednou na obrazovkách ČT budeme vídat i tváře našich studentů. Ostatně, některé z nich možná už znáte z vybraných reportáží mapujících dění na naší univerzitě. Trojice studentek z Fakulty filozofické získává první zkušenosti s televizním zpravodajstvím již nyní, a to pod vedením Mgr. Věry Hofmanové, která externě působí na téže fakultě a ve svém kurzu studenty seznamuje se základy mediální práce a novinářské etiky. Studentské reportáže je možné zhlédnout na univerzitním kanálu YouTube

Mgr. Zuzana Paulusová
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět