Ministryně školství Kateřina Valachová zavítala na Univerzitu Pardubice

2. 02. 2016

V rámci dvoudenní návštěvy Pardubického kraje se v pondělí 1. února setkala ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Mgr. Kateřina Valachová, Ph.D., s vedením Univerzity Pardubice.

Pondělní program strávila ministryně přímo v Pardubicích – nejdříve jednáním na Pardubickém kraji, návštěvou Gymnázia Mozartova a setkáním se zástupci vzdělávacích zařízení Pardubického a Královéhradeckého kraje k aktuálním otázkám školství. Svůj program ukončila návštěvou Univerzity Pardubice. V univerzitní knihovně se ministryně setkala s rektorem prof. Ing. Miroslavem Ludwigem, CSc., a prorektory: prof. Tatianou Molkovou, prof. Petrem Vorlem a prof. Jiřím Kulhánkem.

Po univerzitě „provedl“ ministryni sám rektor

Rektor představil ministryni univerzitu – nejen jedinou univerzitu v Pardubickém kraji, ale také instituci, jejíž materiálně technické zázemí se za posledních 10 let, i díky úspěšnému čerpání finančních prostředků z Operačních programů EU, významně změnilo a byly tak vytvořeny předpoklady pro zvýšení kvality vzdělávání i vědecké činnosti.

Prostor pro další vzájemnou diskusi byl opravdu krátký. Vzhledem k tomu, že se program díky předešlým diskusím v průběhu dne protáhl, nezbylo paní ministryni na univerzitu už tolik času. Nicméně se živě zajímala o nabízené studijní obory, zejména některé specifické, např. na Fakultě ekonomicko-správní nebo zdravotnického záchranáře na Fakultě zdravotnických studií. Diskutován byl též přínos evropských projektů pro rozvoj výukové a výzkumné infrastruktury a post-doktorských stáží zahraničních mladých pracovníků na univerzitě.

Ministryně dostala pozvání na konferenci The Comenius Academic Club

Kromě popularizace technických a přírodovědných oborů, z níž jí některé aktivity představí kraj i v průběhu jejího druhého dne v Pardubickém kraji, vyjádřila ministryně záměr podporovat ve stejné míře i společenské vědy. K těm měl co říci prorektor prof. Petr Vorel, který ji pozval na setkání The Comenius Academic Club, které se bude konat letos v České republice, po druhé pod taktovkou Fakulty filozofické Univerzity Pardubice, a to v nových prostorách Dačického domu v Kutné Hoře, kam by měla dorazit i ministryně školství státu New Jersey. Diskuse se dotkla i hodnocení vědy a vědeckých výkonů našich fakult, zejména Fakulty chemicko-technologické. Ministryně se zajímala i o činnosti, obory a realizované projekty Fakulty restaurování.

Prohlídku univerzitního kampusu, s areálem Fakulty chemicko-technologické, který byl v roce 2008 vyhlášen stavbou roku ČR, s akademickým náměstím, s přilehlými vysokoškolskými kolejemi a menzou a novým Výukovým areálem Polabiny, v jehož atriu se nachází Lavička Václava Havla, absolvovala ministryně, nejen kvůli deštivému počasí, ale i krátkosti času k návštěvě, jen virtuálně při prezentaci rektora, který ji pozval na důkladnější prohlídku někdy příště.

Ing. Valerie Wágnerová
mluvčí UPa
Oddělení a propagace a vnějších vztahů


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět