Do Multikulturního týdne se zapojili i studenti univerzity

7. 06. 2016

Vždy na konci května se v Pardubicích koná tradiční kulturní festival s názvem Multikulturní týden. Stejně jako loňské ročníky byl i ten letošní, sedmý v pořadí, velmi pestrý a snažil se nejen podpořit setkávání majoritní společnosti s cizinci, kteří žijí ve východočeském městě, ale také oslovit širokou veřejnost pestrým programem, jehož jednotícím prvkem je vzdělání a osvěta.

Během jediného týdne (20. – 27. května) festival nabídl akce různého charakteru – pěvecká, hudební či taneční vystoupení, sportovní utkání, projekce filmů a dokumentů, programy pro rodiny, besedy, výstavy a kulinářské či tvůrčí workshopy. I letos se organizátoři rozhodli podpořit jednu českou neziskovou organizaci – SIRIRI o. p. s., která se angažuje v Středoafrické republice, kde se zaměřuje na projekty v oblastech školství, zdravotnictví a zemědělství, a přispívá k nezávislosti Středoafričanů na pomoci zvenčí. Právě na její projekty připadla dobrovolná finanční sbírka. 

Festival podpořil i rektor univerzity

Svou záštitou podpořil sedmý ročník festivalu Multikulturní týden také rektor Univerzity Pardubice Miroslav Ludwig. Při slavnostním zahájení v pátek 20. května pozdravila účastníky za univerzitu také Mgr. Lucie Hájková z Katedry věd o výchově Fakulty filozofické Univerzity Pardubice. Právě studenti této katedry se v rámci dobrovolnické činnosti či svých praxí podíleli na organizování festivalu a pomáhali v jeho průběhu.

Univerzita přispěla i do programu

Celou akci odstartoval Mezinárodní sportovní den, který se konal na sportovištích Univerzity Pardubice v sobotu 21. května. Sportovci tu mohli změřit své síly v různých sportovních disciplínách – například v malé kopané nebo volejbalu. Program univerzity pak pokračoval v úterý 24. května, kdy mohli všichni zájemci zavítat do Kavárny Universitas. V ní studenti-organizátoři Katka Šraitrová a Patrik Čermák přivítali právě ředitele organizace SIRIRI Vojtěcha Bílého, který vystoupil s tématem, zda se dá naučit učit v Africe. Spolu s Ludmilou Böhmovou a dalšími dobrovolníky a experty totiž vytvořil vzdělávací program pro učitele středoafrických základních škol, který má pomoci zlepšit metodiku jejich výuky.

Jako každý rok připravilo celý týden plný nejrůznějších aktivit a setkávání Centrum na podporu integrace cizinců v Pardubickém kraji a kancelář Europe Direct Pardubice ve spolupráci s dalšími partnery. Na jeho organizaci se aktivně podíleli i samotní cizinci žijící v Česku. Více informací k festivalu Multikulturní týden a podrobnosti o konání jednotlivých akcí najdete na stránkách festivalu

Mgr. Zuzana Paulusová
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět