Na univerzitu přijeli studenti z Indie

22. 07. 2016

Možnost seznámit se s pardubickým univerzitním kampusem, jednotlivými fakultami univerzity i českou zemí se na konci června naskytla delegaci z Indie. Přijela na pozvání Univerzity Pardubice a strávila tu čtrnáct dnů, aby dále rozvíjela vzájemnou spolupráci, která mezi oběma institucemi započala v minulém roce.

Studenti z Rai University v Indii přijeli do České republiky na posledních čtrnáct červnových dnů (19. 6. – 2. 7. 2016). Navštívili nejen Univerzitu Pardubice, ale podívali se i po krásách české země. Kromě toho byl v programu vyhrazen také čas na jednání a rozvíjení další vzájemné spolupráce obou institucí.

Seznámení s Českou republikou

V prvním týdnu se program zaměřoval na poznávání východočeských reálií a studenti tak měli možnost seznámit se mimo jiné s ukázkou sokolnictví v Čechách, vystoupit na nejvyšší horu České republiky vyzkoušet si typické české deskové hry nebo představit Indii a svůj stát Gudžarát studentům Gymnázia Mozartova v Pardubicích. „Při tvorbě programu jsme kladli důraz na osobní setkávání tak, aby se naši indičtí přátelé měli možnost seznámit s co nejvíce lidmi a dozvídali se od nich o historii i současnosti naší země, místních zvyklostech, ale i kuriozitách,“ řekl doc. Mgr. Martin Fárek, Ph.D., vedoucí Katedry religionistiky Fakulty filozofické a jeden z hlavních organizátorů návštěvy. „Jsem vděčný, že jsem během programu mohl být svědkem počátku přátelství mezi lidmi pocházejícími z tak vzdálených koutů naší planety. Čas ukáže, co vše bylo v druhé půlce června 2016 započato v Pardubicích,“ dodal.

Putování po Univerzitě Pardubice

Na začátku druhého týdne čekal studenty odborný program na fakultách univerzity uzpůsobený jejich studijním zaměřením. Někteří studenti tak navštívili Výukové a výzkumné centrum v dopravě v Doubravicích, jiní laboratoře Fakulty chemicko-technologické v univerzitním kampusu. „Chtěla bych poděkovat zástupcům všech zúčastněných fakult za spolupráci,“ říká Ing. Monika Vejchodová, vedoucí oddělení pro rozvoj a mezinárodní vztahy a pokračuje: „Během loučení mi sami studenti přišli poděkovat za celý program a odbornou část na fakultách označili za zážitek, na který budou ještě dlouho rádi vzpomínat.“ Poslední den pobytu pak strávili studenti v hlavním městě, kde se také s Českou republikou rozloučili a z Letiště Václava Havla se vydali na cestu domů.

Čilá spolupráce

Návštěva z indické Rai University navázala na cestu české delegace z Univerzity Pardubice do Indie v prosinci 2015. Tehdy skupina sedmi studentek a šesti studentů ze čtyř fakult Univerzity Pardubice pod vedením doc. Mgr. Martina Fárka, Ph.D., absolvovala jedinečnou desetidenní stáž na indické Rai University v Ahmedabádu ve státě Gudžarát. Pardubičtí studenti se díky této návštěvě zařadili ke svým kolegům z prestižních evropských a amerických univerzit, kteří také odcestovali do Indie v rámci programu Discover India.

Letos v únoru pak na pozvání Univerzity Pardubice přijela do Prahy rektorka Rai University dr. Harbeen Arora, která do České republiky přicestovala právě především kvůli podpoře a upevnění vzájemné spolupráce a přípravě plánu společných akcí. A spolupráce se dle slov docenta Fárka bude vyvíjet i nadále.

Ing. Ondřej Srb
Oddělení pro rozvoj a mezinárodní vztahy


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět