Univerzita pořádala Noc mladých výzkumníků. Mezi zvědavci byli děti i dospělí

29. 04. 2016

Přes tisíc návštěvníků si letos opět nenechalo ujít univerzitní Noc mladých výzkumníků. Po celé odpoledne i večer bylo na pardubickém zámku rušno. Malí i velcí nahlíželi pod pokličku práce vědců, seznamovali se s nejrůznějšími záhadami, pohráli si s vědou i technikou a ptali se vědců na podstatu světa a jevů, které nás každý den obklopují.

„Již počtvrté jsme s vědci a studenty našich sedmi fakult obsadili pardubický zámek a pro děti a veřejnost jsme připravili efektní pokusy, experimenty, zajímavé i překvapivé informace a nejrůznější vědecké hrátky. Máme velkou radost, že nás svou návštěvou poctilo zase na tisíc zájemců. Je to důkaz, že věda je stále baví a zajímá a to je pro nás výborná motivace,“ zhodnotila nadšeně další úspěšnou Noc mladých výzkumníků její hlavní univerzitní organizátorka Ing. arch. Iva Svobodová.

Na demonstračních stanovištích bylo živo až do noci

V prodlouženém večerním čase se mohli návštěvníci zastavit na více než dvaceti stanovištích. V Rytířských sálech tak na jeden večer vznikly improvizované laboratoře chemiků a mikrobiologů. Na zvídavé účastníky čekala 3D tiskárna, hologramy, triky s magnety, termokamery, hrátky s kinectem a se zvuky a další technická zařízení a vymoženosti. Restaurátoři z Litomyšle zájemce seznámili se středověkou kaligrafií a zvědavce naučili, jak vytvořit gotické iniciály a jak psát obyčejným brkem.

Nejen děti si na modelu archeologického naleziště vyzkoušeli být v kůži archeologů. Také si ověřili, zda rozeznají falešnou bankovku od pravé, a při zábavném ekonomickém kvízu otestovali své vlastní schopnosti vyznat se ve světě peněz. Velmi povedený byl také diskusní panel věnovaný finanční gramotnosti, v němž excelovaly zejména děti. U zdravotníků se zájemci seznámili například se zajímavostmi z oblasti porodní asistence, ale i s na první pohled jednoduchými zásadami správné hygieny rukou. A nechyběly ani akceschopní a pohybliví roboti. A komu byla zima, mohl se na chvilku ohřát při kování a broušení v metalografické dílně, která už neodmyslitelně patří k Noci mladých výzkumníků. K úspěchu akce přisoěli také partneři univerzity, kteří návštěvníkům také nabídli řadu zajímavostí.

Další velké vědecké poznávání a objevování chystá Univerzita Pardubice nejen pro děti, ale i dospělé zase v červnu, kdy pořádá Vědecko-technický jarmark. Demonstrační vědecká stanoviště letos vyrostou zase na Pernštýnském náměstí. A to ve středu 15. června.

Mgr. Zuzana Paulusová
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět