Univerzita byla partnerem Olympijského parku Pardubice

7. 09. 2016

Jednou z významných letních akcí, k níž se Univerzita Pardubice připojila jako partner, byl Olympijský park Pardubice. Vyrostl v parku Na špici a v Tyršových sadech. Po 16 srpnových dnů měli obyvatelé Pardubic i další návštěvníci z celé republiky možnost vyzkoušet různé sporty, ale zavítat i do naší univerzitní mobilní laboratoře.

Své brány otevřel Olympijský park Pardubice mezi 5. a 21. srpnem, každý den mezi 9. a 16. hodinou. Na jeho zajištění i programu participovala také Univerzita Pardubice. Nejenže se připojila se speciálním populárně-naučným programem s atraktivními vědeckými a technickými interaktivními demonstracemi, ale návštěvníkům nabídla i další služby a sportovní vyžití.

Jako za studentských časů

Kdo se rozhodl vyrazit na návštěvu pardubického parku, mohl využít ubytování na vysokoškolských kolejích univerzity. Ty každoročně na prázdniny vysokoškoláci opouštějí, a tak svá volná lůžka nabídli malým i velkým sportovcům. Návštěvníci to odtud navíc měli do olympijského parku, co by kamenem dohodil. Navíc se tu po celou dobu konání parku mohli také stravovat. Vysokoškolská menza totiž nabízela snídaně, obědy i večeře a možnosti stravovat se tu využily například příměstské sportovní tábory.

Kde nechat auto?

Nejlépe na nových univerzitních parkovištích, kterými se univerzita pyšní od loňského podzimu. Většina z 220 parkovacích míst pro automobily a 14 míst pro motocykly byla v tuto dobu vyhrazena právě pro návštěvníky parku. A tak nebylo výjimkou potkat v srpnu v kampusu rodiny hledající nejkratší cestu do parku. Cestou pak mohli návštěvníci nejen omrknout univerzitní sportoviště, ale vyzkoušet na nich i různé olympijské a neolympijské sporty.

Do parku za sportem i za vědou

Kromě sportování nabídl olympijský park také každý den atraktivní vědecké i technické interaktivní demonstrace. O ty se postaral univerzitní SCIENCE POINT. V něm vědci i studenti Univerzity Pardubice ukazovali nejen dětem, že život je chemie, věda je v pohybu, záchrana života je v našich rukách nebo že díky znalosti ochranných prvků bankovek je už nikdo nenapálí. Vyzkoušeli ale také, jak těžké je psát ústy nebo nohou, ovládat roboty, jestli je možné zvládnout slalom s opileckými brýlemi, prohlédli si, jak vypadají na termokameře nebo tipovali, jak vypadá sportovní náčiní pod elektronovým mikroskopem. Připravena byla i řada kvízů a dalších zajímavostí. To vše pro návštěvníky parku připravilo všech sedm fakult Univerzity Pardubice.

Fotky ze Science Pointu jsou na facebooku. Najdete se? Označte se.

Mgr. Zuzana Paulusová
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět