Za pět minut dvanáct

19. 10. 2016

Univerzita Pardubice se zařadila k dalším univerzitám a vysokým školám, které ve středu pět minut před polednem vyvěsili tibetskou vlajku. Připojily se tak k protestu vůči postojům představitelů českého státu v souvislosti s návštěvou čtrnáctého dalajlámy v České republice.

Zaměstnanci i studenti Univerzity Pardubice se ve středu 19. října sešli v symbolický čas 'za pět minut dvanáct' před budovou rektorátu, aby se zúčastnili vyvěšení tibetské vlajky a podpořily tím stanovisko vedení Univerzity Pardubice vůči postoji českých státních představitelů:

„Vedení Univerzity Pardubice vyjadřuje znepokojení nad postojem představitelů českého státu v souvislosti s návštěvou Jeho svátosti Dalajlámy v České republice a na konferenci FORUM 2000. Upřednostňování ekonomických témat před lidskými právy je nebezpečné i pro lidská práva v České republice a politováníhodné i v souvislosti s připomínáním odkazu a 80. výročí narození prvního polistopadového prezidenta Václava Havla. Motto letošního ročníku konference FORUM 2000 zní Odvaha převzít odpovědnost.'

Odkaz Václava Havla se z politiky pomalu vytrácí

Kromě prorektorky pro vnitřní záležitosti prof. Ing. Tatiany Molkové, Ph.D., která setkání zahájila úvodním prohlášením, po vztyčení vlajky dostal slovo také doc. Mgr. Martin Fárek, Ph.D., vedoucí Katedry religionistiky Fakulty filozofické.

„Číňané pracují na tom, aby umlčeli jakékoliv kritické hlasy upozorňující na situaci v Tibetu, a my dnes vyjadřujeme protest vůči tomu, že naši přední politici se tomu podrobují, a ještě rádi. Osobně mě velice znepokojuje, že se z našeho politického prostředí ztrácí odkaz Václava Havla. Víme, že náš první polistopadový prezident nenavrhoval nějaká militantní řešení – co se týká diktátorských režimů a problémů, které způsobují. Obvykle navrhoval dialog. Z tohoto důvodu jako první představitel nezávislé země přijal 14. dalajlámu na oficiální státní návštěvě. Právě taková je tradice Fóra 2000 a jeho diskusí, které mají přispívat k řešení naléhavých problémů dneška. Tím, jak se k tomu staví mnozí naši významní politici, nám dávají jasně najevo, že tento odkaz odmítají,“ poznamenal docent Fárek, který připomněl, že čtrnáctý dalajláma je na návštěvě naší země spíše jako soukromá osoba a nezávislý myslitel, protože již několik let není představitelem tibetské exilové vlády. „Je však výraznou osobností dialogu a kdekoliv se objeví, je to z čínské strany vnímáno jako naprosté ohrožení jejich postojů a politické linie. Proto jsem rád, že jsme se do tohoto protestu dnes zapojili,“ uzavřel svou řeč docent Fárek.

Tibetská vlajka povlaje před budovou rektorátu celou středu. 

O vyvěšení vlajky na Univerzitě Pardubice informovala také média. Například Pardubický deník.

Mgr. Zuzana Paulusová
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět