Cestu za vědou našla na pardubický zámek více než tisícovka zájemců

27. 04. 2017

Pardubický zámek byl v úterý 25. dubna opět v obležení malých i velkých. Vědci a studenti z Univerzity Pardubice ho totiž znovu obsadili s oblíbenou Nocí mladých výzkumníků. Nové pokusy, demonstrace a zajímavosti z vědy pohltily více než tisíc návštěvníků, kteří se ve společnosti vědců zdrželi až do noci. Univerzita může mít velkou radost, tolik nadšených dětských i dospělých tváří nebylo v Pardubicích dlouho vidět.

Univerzita, její fakulty a partneři připravily pro návštěvníky nová stanoviště plná zajímavostí z vědy a techniky. A tak malí i velcí brouzdali pardubickým zámkem s indexem a mapkou v ruce, aby nevynechali ani jedno z celkových 21 stanovišť. „My hledáme hlavně virtuální realitu.“ „Mami, musíme najít ty hvězdáře.“ „Já jsem zvědavá na laserovou prolézačku, to bude jako ve filmu.“ „Já chci taky index na razítka,“ ozývalo se z úst natěšených malých zvědavců, když procházeli vstupní branou zámku a hledali v mapce, kde co najdou.

První interaktivní zastávky čekaly na návštěvníky už na velkém nádvoří, kde se děti mohly vydovádět nejen s pávy, ale spolu se zdravotníky se naučily třeba resuscitaci a osvěžily si i příchod miminka na svět. Vžily se do osob se zrakovým postižením a zahrály si třeba Člověče, nezlob se nebo domino. Ve výtvarné dílně si vyrobily netopýra nebo sovu a pokračovaly dál. Mrknout na dvě výstavy – Černobílé světy a „Táhni, … ale vrať se!“ – a vystoupat na věž za hvězdáři, pak pochytat pár mega-bublin na druhém nádvoří a odtud rovnou ke staničnímu reléovému zabezpečovacímu zařízení a řízení vlaků počítačem.

Vystoupali jsme po schodech do rytířských sálů, kde byla další stanoviště. Hurá! Čeká nás další objevování! Vyrazili jsme si na památku minci, vyzkoušeli zajímavé chemické pokusy a prohlédli si člověka až na kost. U virtuální reality sice byla fronta, ale vystáli jsme ji. „Wau. Bylo to hrozně zvláštní, měla jsem pocit, jako bych tam opravdu byla. Musíš to taky vyzkoušet,“ znělo z nedočkavého davu dětí. Mezi zvědavci na stanovištích oprašovali své školní znalosti i jejich rodiče a prarodiče. „Mě vůbec nenapadlo, že toho tady budete mít tolik. Už jsme tu tři hodiny a to jsme zdaleka ještě neprošli všechno. Je to tu úžasné. Jsem nadšená,“ pochvalovala si jedna z maminek.

Následovala šťastná 13, tu měli tentokrát restaurátoři, s nimiž jsme zkoušeli pracovat na soše. Přes elektrotechnické hrátky jsme to vzali rovnou k podstatě čárových kódů a jejich budoucnosti a hlavu, už tak zaplněnou novými poznatky, jsme potrápili matematickými hlavolamy a kvízy. „A jó, no to je vlastně pravda, to jsem zapomněla připočítat,“ podotkla ke špatnému výsledku žákyně. Omrkli jsme, jak vypadají jednotlivé prvky periodické tabulky, dozvěděli jsme se něco o polovodičích a kolem chemiků-středoškoláků jsme to vzali rovnou k radioaktivitě, kterou jsme mohli pozorovat na obrazovce notebooku a porovnat, přes jaký materiál prochází a kde se zastaví alfa- a beta-záření. Taky jsme tu zjistili, jak vzniká rentgenový snímek.

Už jsme se toho tolik dozvěděli, ale stále jsme ještě nebyli na konci. Před námi byla ještě tři další stanoviště. A tak jsme se po hlavě vrhli do zábavných ekonomických kvízů, s nimiž jsme si osvěžili své znalosti a otestovali, zda poznáme pravou bankovku od falešné. To je totiž potřeba stále připomínat, protože v Pardubicích se tu a tam nějaká ta falešná bankovka objeví. Poté, co jsme robotům zadali nějaké pokyny a vyzkoušeli je jako alternativní zdroje energie, jsme konečně našli i tu laserovou prolézačku.

Než jsme se nadáli, byla tma, a tak jsme ještě zkusili malovat po zdech zámku. „Vždyť to se ale přece nesmí!“ Pššt, nám to dneska dovolili, se světelnými graffiti.

„Uf, stihli jsme to všechno,“ hlásil při odchodu jeden hošíček a na zádech si odnášel univerzitní batůžek, který dostal za vyplněný index. Maminka ještě zjišťovala, kdy bude další podobná akce. Tak tedy: Na viděnou se těšíme zase ve čtvrtek 8. června na Vědecko-technickém jarmarku na Pernštýnském náměstí. Stavte se zase za námi!

Mgr. Zuzana Paulusová
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět