Welcome in Pardubice. Co a jak poradí cizincům Francouzka pracující na univerzitě

6. 10. 2017

České dobrodružství Caroline Jolly začalo před třemi lety v kopcovitém Liberci, odkud se přesunula na Univerzitu Pardubice. Ovládá francouzštinu, španělštinu, angličtinu i češtinu. Z vlastní zkušenosti ví, jaké to je být nováčkem v českém prostředí. Stejně jako mnozí cizinci si prošla až „epickými dobrodružstvími“ při zařizování se u nás. O některá z nich se s vámi podělí a současně pomůže, začínáte-li psát novou kapitolu svého života právě v Pardubicích.

Jaká je tvá pozice na Univerzitě Pardubice?

Pracuju na Oddělení pro rozvoj a mezinárodní vztahy. Součástí mé práce je asistovat zahraničním studentům, postdokům a zaměstnancům při jejich prvních krůčcích na Univerzitě Pardubice, v Pardubicích a při poznávání života v České republice. Možná se ptáte proč? Jedním z hlavních důvodů je, že se univerzita stará o své studenty a zaměstnance a váží si jich, dalším je pak to, že naše univerzita je současně jedním ze sedmi kontaktních míst Euraxessu v České republice.

Můžeš nám vysvětlit, co je to Euraxess?

EURAXESS – Researchers in Motion je jedinečná panevropská iniciativa, která poskytuje informace a podporu vědecko-výzkumným pracovníkům, výzkumným organizacím, univerzitám a podnikům. Díky podpoře Evropské unie a jejich jednotlivých států podporuje mobilitu a profesní rozvoj výzkumníků a zároveň vědeckou spolupráci mezi Evropou a zbytkem světa.

EURAXESS Česká republika poskytuje informace a podporu výzkumníkům, kteří přijíždějí pracovat do České republiky nebo se chystají stěhovat za prací do jiné evropské země. Pomáhá vědeckým výzkumníkům a jejich rodinám naplánovat a zorganizovat přesun do zahraničí a poskytuje podporu ve všech věcech týkajících se jejich mobility. Více informací naleznete na jejich webu.

Jaké jsou nejčastější situace, se kterými cizincům u nás pomáháš? Máš i nějakou tu méně obvyklou?

Nejčastěji pomáhám lidem s jejich vízovou problematikou včetně všech úkonů s tím spojených. To znamená první žádost, prodlužování pobytů, nahlašování změn a další.

Radím jim jak v pracovní, tak v soukromé oblasti: a to ohledně daní, lékařů, lekcí českého jazyka, ubytování a v dalších věcech. Občas uspořádám nějakou interkulturní akci – například výletní plavbu – nebo jim předávám informace o chystaných událostech v Pardubicích, aby nezůstávali izolováni a měli možnost seznámit se s novými lidmi. Příští taková akce bude o výzkumném prostředí ve Francii a budeme ji pořádat ve spolupráci s Alliance Francaise.

Navíc v pondělí 9. října společně s nimi pořádáme na Univerzitě Pardubice setkání Drinks & Cheese/Pití & sýry s prezentací možností magisterského a doktorského studia ve Francii.

Kde tě mohou lidé potkat, když zrovna pomáháš cizincům zařizovat věci mimo univerzitu?

Možností je spousta: Na odboru azylové a imigrační politiky, kde zařizujeme prodlužování dlouhodobého pobytu. Na cizinecké policii, kam se chodí registrovat občané ze zemí Evropské unie nebo se tu potvrzují zvací dopisy pro rodinné příslušníky občanů z třetích zemí.  Na našem personálním oddělení, kam chodíme podepisovat smlouvu nebo vyzvedávat dokumenty potřebné k daňovému přiznání. V bankách, kam chodíme otvírat účty. A někdy naneštěstí také v čekárnách ordinací nebo v nemocnici. Zkrátka na jakémkoliv úřadě.

Komu takovouto podporu poskytuješ?

Zahraničním Ph.D. studentům, postdokům, zaměstnancům a akademikům. Jsou převážně ze zemí mimo Evropskou unii například z Indie, Malajsie, Egypta, Brazílie a dalších zemí. K dnešnímu dni pomáhám lidem zhruba 24 národností.

Kdy se na tebe může cizinec obrátit s žádostí o pomoc?

První varianta je, když ještě není v České republice. Může se na mě obrátit hned ve chvíli, kdy má potvrzeno, že bude pracovat nebo studovat na Univerzitě Pardubice. Druhou variantou je, že už se nachází v České republice. Pokud už je v Pardubicích, může mi kdykoliv během týdne napsat e-mail (Caroline.Jolly@upce.cz), zavolat mi (+420 466 036 133) nebo mě osobně navštívit v kanceláři. V takovém případě je ale lepší domluvit si se mnou schůzku dopředu.

Odpovědi na spoustu otázek mohou cizinci najít i v průvodci, který jsem pro ně sestavila. Pokud máte zájem, můžete obdržet verzi pdf a již brzy bude dostupná také na našem webu a intranetu.

Ing. Ondřej Srb
Oddělení pro rozvoj a mezinárodní vztahy UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět