O univerzitní SCIENCE POINT je zájem i letos. Šanci navštívit ho máte až do neděle

15. 08. 2017

Také letos je Univerzita Pardubice hlavním partnerem Sportovního parku Pardubice, který od soboty zdobí park Na Špici. Jen za první víkend ho navštívilo na patnáct tisíc návštěvníků. A nezajímali se přitom jen o sport. Zaujal je i univerzitní SCIENCE POINT, speciální populárně-naučné stanoviště plné interaktivních ukázek a demonstrací ze světa vědy. Přijďte se přesvědčit, že je u nás stále živo.

Už o víkendu ustál tým demonstrátorů z univerzity zatěžkávací zkoušku, když čelil náporu dětí i dospělých. Od samého rána až do 18. hodiny nenechali zvědavci naše demonstrátory ani vydechnout. My jsme zase na oplátku potrápili jejich mozkové závity, postřeh a šikovnost. Výsledkem tak byla báječná atmosféra po oba dva dny, rozzářené oči dětí a spokojení rodiče.

Věda baví nás i vás

Všichni chtěli zkusit ovládat roboty, s nimiž tu byli studenti z Fakulty ekonomicko-správní. Ti je postavili ze stavebnice Lego Mindstorms a následně je naprogramovali tak, aby se dali ovládat třeba z tabletu či mobilu. Na stanovišti jsme postavili dráhu a už jen předávali „ovladače“ navigátorům z ruky do ruky, aby si vyzkoušeli, že projet dráhu bez zádrhelů a karambolů není vůbec jednoduché. A tak jsme s roboty za víkend najeli hned několik kilometrů a v neděli se ovívali větráčkem na solární pohon.

Hodně pozornosti vzbudil speciální kvíz zobrazující sport pod mikroskopem. Protože jsme se na některé sportovní pomůcky a povrchy podívali hodně zblízka, vznikly na elektronovém mikroskopu úžasné makrofotografie. A tak si zájemci mohli zkusit tipnout, jak vypadá povrch například basketbalového a tenisového míče, okraj ponožky, písek a tráva nebo třeba rukojeť tenisové rakety. Skládalo se i netradiční vědecké puzzle, u kterého se mnohdy zapotili i dospělí.

Na stanovišti číslo 14 to žije dál

Šanci podívat se do Sportovního parku Pardubice a zavítat na naše stanoviště SCIENCE POINT máte přitom až do neděle, kdy akce končí. V pondělí vás naši chemici provedli světem polovodičů a přidali i nějaké pokusy s tekutým dusíkem, v úterý jste s nimi podívali na geny, krevní skupiny, do lidské buňky nebo sobě až »na kost«. Přidali i další efektní chemické pokusy. Ve středu si s dopravní fakultou projedete s brýlemi na očích, které simulují jízdu v opilosti či pod vlivem drog, slalom na koloběžce a osvěžíte si i dopravní značky.

Ve čtvrtek zjistíte, jak ulehčit a současně zpestřit život hendikepovaným. Děti i dospělí si totiž zahrají stolní hry pro nevidomé, naučí se Braillovo písmo a prohlédnou si nejrůznější pomůcky. V pátek a v sobotu se na stánku objeví zástupci Fakulty elektrotechniky a informatiky, kteří přivezou magnetickou střelnici, laserové bludiště a regulační olympiádu se soubojem člověka s automatem při regulaci teploty v domě. Zajímavosti, rady a tipy, jak dbát o své zdraví, jak poskytnout první pomoc, jak správně si mýt ruce a šanci blýsknout se v anatomických kvízech přidají naši zdravotníci již tuto neděli.

Každý den odpoledne si navíc můžete zkusit složit netradiční puzzle, podívat se na sport pod mikroskopem nebo zkusit vyřešit kvízy z chemie, restaurování či zdravotnických oborů.

Rozhýbejte tělo s lektorkami aerobiku

Kromě vědců a vysokoškoláků se ve Sportovním parku Pardubice od úterý předtsavuje i Univerzitní sportovní klub. Jeho lektorky aerobiku si pro děti po tři dny připravily na stanovišti 9, které sdílí spolu s karate, další aktivity. „Na našem stanovišti si děti po celý den mohou projít překážkovou dráhu. Připravily jsme pro ně hned několik disciplín – skoč, hoď, přeskoč, podlez, přeběhni a další. Během dne máme na hlavním pódiu ještě dvě hodiny cvičení. Dopoledne pro děti nazvané Hravé cvičení/tančení a od 15 hodin si pod heslem Pojďme se hýbat mohou přijít zacvičit děti se svými rodiči,“ zve na sportovně laděný program jedna z lektorek aerobiku Mgr. Lenka Doležalová z Univerzity Pardubice.

Výstava Zvětšeno na zámku

Bonusem k těmto dvěma stanovištím je ještě prohlídka záhadného mikro a nano-světa na výstavě ZVĚTŠENO. Velkoformátové vědecké fotografie pořízené speciálními mikroskopy v univerzitních laboratořích jsou umístěné na zámeckých valech u pardubického zámku, kde se ještě nacházejí stanoviště 15 a 16 Sportovního parku Pardubice.

SCIENCE POINT je otevřen každý den od 9 do 18 hodin. Stavte se u nás.

Mgr. Zuzana Paulusová
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět