Vlajka pro Tibet letos na univerzitě vlaje na dvou místech

10. 03. 2017

Popáté se studenti a zaměstnanci Univerzity Pardubice připojili do mezinárodní kampaně, která upozorňuje na útlak a násilí páchané na původním obyvatelstvu Tibetu. V pátek 10. března se krátce před polednem shromáždili před budovou G, aby si tuto událost připomněli. Studenti z katedry religionistiky pak na budově vyvěsili tibetskou vlajku. Ta zavlála letos ještě u Fakulty chemicko-technologické.

„Dnes si připomínáme tragický rok 1959, kdy armáda Čínské lidové republiky potlačila tibetské povstání proti čínské okupaci. Při povstání bylo zabito přibližně 87 000 Tibeťanů a přes milion a čtvrt jich zemřelo v následujících letech ve věznicích, v pracovních táborech či v důsledku hladomoru,“ zahájil setkání před budovou G Univerzity Pardubice student religionistiky Bc. Vilém Skopal, který letošní akci organizoval. Připomněl začátky čínské okupace, tibetské protesty i to, co následovalo po povstání ve městě Lhasa, včetně úpadku gramotnosti a silného počínšťování.

Tibeťané nás mnohému naučí

Zároveň dodal, že o tibetské kultuře bychom neměli smýšlet jen jako o utlačovaných komunitách, ale jakožto obyvatelé západního světa se můžeme z tibetských tradic mnohé naučit. „Buddhistická tradice učí, jak pracovat s utrpením, jak se mu vyhnout a jak jej eliminovat. Také učí rozvoj soucitu a láskyplného postoje ke všem živým bytostem. Bez nadsázky se dá říci, že otázka skutečného štěstí a jeho dosažení je cílem tibetských tradic.“

Vyvěšení vlajky se zúčastnili i zástupci Studentské rady Univerzity Pardubice, jejíž místopředseda Ondřej Dobeš u této příležitosti řekl také pár slov: „Útlaky identity jakéhokoliv státu není možné tolerovat v žádné době. Každá země, každá národnost má nárok na žití na vlastním území, které si bude spravovat vlastní cestou. Na světě je více států a národností v podobné situaci, o kterých se tolik nemluví. SRUPa podporuje všechny akce vyjadřující solidaritu s lidmi, kteří byli nuceni zažívat nebo zažívají omezování svobod.“   

„Je důležité prokázat solidaritu s tibetským lidem alespoň na symbolické rovině. A proto na pardubické univerzitě věšíme tibetskou vlajku – Vlajku sněžných lvů, za jejíž vyvěšení hrozí v ČLR několikaleté vězení,“ doplnil Vilém Skopal.

O Tibetu bude celý březen v pardubické Dobré čajovně

Podpořit tibetské požadavky a připomenout to, co se stalo ve vysokohorské zemi, se rozhodla také pardubická Dobrá čajovna. Již třetím rokem pořádá s neziskovou organizací Most festival ProTibet, za nímž stojí studentka Univerzity Pardubice Barbora Boušková. Po celý březen je možné zavítat na tradiční nedělní promítání filmů s tibetskou tematikou, kurzy kreslení mandal, kurz tibetských zpěvů, sérii přednášek, meditací i čtení himalájských pohádek, přispět do kasičky či jinak pomoci. Výtěžek z letošní sbírky poputuje na podporu vzdělávání buddhistických mnišek.

Do letošního programu přispěje svou přednáškou i student Vilém Skopal, který v Dobré čajovně přiblíží historii Tibetské náhorní plošiny a spojitost tibetské minulosti se současnými požadavky Ústřední tibetské správy. Jelikož jsou tyto požadavky spojeny se 14. dalajlamou a dalšími významnými tibetskými učenci, zaměří se také na tibetské tradice vycházející z Buddhova učení. V pátek od 18 hodin.

Mgr. Zuzana Paulusová
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět