Univerzita otevřela nové koleje. Studenti se mohou těšit na větší komfort

18. 09. 2017

V posledním roce zažily nejrozsáhlejší modernizaci za dobu své existence. Tedy od 60. let minulého století, kdy byly postaveny. Vysokoškolské koleje Univerzity Pardubice mění interiér a studentům nabízí lepší ubytování. Nejenže plně odpovídá trendům moderního hotelového bydlení, ale reaguje i na rostoucí požadavky na jeho kvalitu ze strany studentů. Okusí ho již se začátkem akademického roku, kdy se budou postupně zabydlovat.

„Udělat z takové budovy budovu-kolej, která odpovídá svými standardy současné době, není vůbec jednoduché. Nám se to podařilo. Vytvořili jsme ubytování pro o něco méně než téměř dvě stě studentů s tím, že sociální zařízení je nově součástí apartmánů. K tomu, aby se to podařilo, bylo potřeba nejen rozhodnutí, peníze, ale také kvalitní projekt, o který se postarala pardubická firma CODE, a samozřejmě dobrý dodavatel. V tomto případě jím byla společnost Unistav Construction Brno, s níž nespolupracujeme poprvé a společné akce vždy dopadly dobře. Děkuji všem, kteří se zasloužili o to, že rekonstrukce proběhla kvalitně,“ zhodnotil úspěšnou spolupráci rektor Univerzity Pardubice profesor Miroslav Ludwig ve svém projevu při slavnostním otevření vysokoškolských kolejí ve čtvrtek 14. září. Asi padesátka přizvaných hostů přihlížela nejen oficiálnímu přestřižení pásky, ale zároveň obhlédla, jak si studenti ode dneška budou na kolejích žít.

Větší pokoje, lepší komfort i více soukromí

Rekonstrukce, která trvala celý loňský akademický rok, přinesla výrazné vylepšení bydlení na vysokoškolských kolejích. Z původních 326 studentských lůžek pavilonu se společnými sociálními zařízeními a kuchyní na chodbě vzniklo 192 nových lůžek ve stovce jedno a dvoulůžkových apartmánech s vlastním sociálním zařízením a kuchyňským koutem. Tři z jednolůžkových apartmánů jsou rovněž určené pro imobilní studenty. Celková kapacita našich vysokoškolských kolejí se sice modernizací snížila o 158 lůžek, ale více jsme se tak přiblížili trendům moderního hotelového bydlení a rostoucím požadavkům na kvalitu ubytování ze strany studentů,“ říká ředitel Správy kolejí a menzy Univerzity Pardubice RNDr. Pavel Ďurovec. „V přízemí pavilonu jsou kanceláře, šatna a denní místnost personálu a sociální zařízení pro neubytované hosty. V prvním patře se promítací sál změnil na zasedací místnost a vedle schodiště jsou z původních televizních místností zřízeny studovny,' popisuje změny pavilonu C ředitel Správy kolejí a menzy Pavel Ďurovec a doplňuje: „Zmodernizovaný pavilon C bude nadále sloužit pro dlouhodobé ubytování studentů, ale také pro ubytování hotelového typu pro veřejnost. V části budovy bude 31 moderních apartmánů sloužit i jako Hotel Campus Pardubice, poskytující kvalitní hotelové ubytování nejen pro studenty, ale i veřejnost.“

Zájem o bydlení na kolejích stále je

Pro nový akademický rok má Správa kolejí a menz připraveno celkem 1481 lůžek v šesti pavilonech. Snížení lůžkové kapacity kolejí přitom rozhodně nezhoršilo přístup studentů k ubytování  na kolejích, a to i přesto, že si vysokoškoláci často společně pronajímají samostatné byty v Pardubicích. V posledních 10 letech je tak na začátku akademického roku kapacita kolejí vždy naplněna. „Již třetí akademický rok  za sebou se nám podařilo uspokojit všechny žádosti o ubytování  zaslané v řádném termínu, z celkových tří kol podávání žádostí. Nemuseli jsme tedy již tři roky použít pravidlo pro stanovení pořadí v závislosti na dojezdové vzdálenosti z místa bydliště studenta,“ dodává k ubytovacím kapacitám Pavel Ďurovec. V tomto okamžiku mají koleje ještě 39 volných lůžek a proti tomu evidují 55 žádostí o lůžko  od studentů přijatých ke studiu v dodatečných termínech. Tyto žádosti jsou nyní vyřizovány v pořadí, ve kterém je Správa kolejí a menzy obdržela. „Z každoroční praxe víme, že další lůžka se uvolní  po termínu nástupu na koleje (letos do 24. 9.), neboť někteří studenti na ubytování nenastoupí nebo zruší rezervaci těsně před nástupem. Tento proces dodatečného přihlašování a odhlašování ubytování se každoročně opakuje a většinou skončí  v polovině října,“ doplňuje ředitel Ďurovec.

Technické informace o stavbě:

Investor: Univerzita Pardubice, Studentská 95, 532 10 Pardubice

Dodavatel stavby: UNISTAV CONSTRUCTION a.s. Brno  

Projektant: CODE s.r.o., Pardubice

Zahájení stavby: 1. 8. 2016

Dokončení stavby: 30. 6. 2017

Náklady (na stavební část): 40,5 mil. Kč 

Financování: z vlastních příjmů Správy kolejí a menzy Univerzity Pardubice (s využitím dlouhodobého investičního úvěru) 

Ubytovací kapacita před rekonstrukcí: 350 lůžek ve 169 pokojích se sdíleným sociálním zařízením

Ubytovací kapacita po rekonstrukci: 192 lůžek ve 101 apartmánech

Studenti mohou využívat i bezplatné wifi

Přestože všechny uvedené změny a vylepšení kolejí jsou financovány z vlastních příjmů Správy kolejí a menzy, ceny ubytování se ani pro nový akademický rok 2017/2018 nezvyšují a zůstaly na výši předcházejících let. Za ubytování na kolejích ve dvoulůžkových pokojích při obsazení dvěma studenty zaplatí vysokoškoláci každý od 2 600 do 4 050 Kč měsíčně. Kolejné, ale i stravování v menze či v bufetu u Lavičky Václava Havla je přitom možné platit přes studentskou či zaměstnaneckou kartu. Na její využívání si všichni zvykli velice rychle a berou ji již jako samozřejmost. Stejně jako například to, že mají ve všech pavilonech k dispozici bezplatně pevné připojení k univerzitní datové síti a internetu. „Od letošního jara je na všech pokojích navíc k dispozici i bezplatné wifi připojení, na každém pavilonu se nachází nyní na 40 vysílačů. Nejen na kolejích, ale celkově mají studenti v kampusu i v dalších univerzitních areálech výborné wifi pokrytí s připojením na velice rychlou, vysokokapacitní univerzitní datovou síť. Během posledních tří let se počet vysílačů pro bezdrátový wifi přístup ztrojnásobil a letos je v areálech univerzity umístěno celkem na 400 vysílačů,“ doplňuje zajímavosti mluvčí univerzity Ing. Valerie Wágnerová.

Vylepšení se plánují i do budoucna

Rekonstrukce kolejí v pavilonu C však není posledním vylepšením. V pořadí jsou i další objekty, a to v horizontu následujících tří až pěti let, kdy se bude kompletně opravovat například ještě pavilon D univerzitních kolejí. A Univerzitu Pardubice a její obyvatele čekají i další investice. „V plánu je rekonstrukce víceúčelového objektu bývalého rehabilitačního centra Titan na Stavařově, nyní objektu v majetku univerzity, kde vznikne akademická poradna, kariérní centrum a dětská skupina. Komplexní rekonstrukcí projde i budova rektorátu, která pochází z 80. let minulého století a která nebyla postavena pro kancelářské účely, jimž dnes slouží. Rekonstrukce nemine ani montovaný pavilon v Technologickém areálu v Doubravicích pro potřeby Fakulty chemicko-technologické,“ vyjmenovává mluvčí univerzity další objekty, do nichž chce univerzita investovat.

Mgr. Zuzana Paulusová
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět