Univerzita pomohla dobré věci. Přispěla charitě i nemocným dětem

8. 12. 2017

Předvánoční čas – to je období dobrých skutků a pomoci druhým. Univerzita Pardubice se také rozhodla pomáhat. Domluvila se s Oblastní charitou Pardubice na výrobě a prodeji adventních věnců. Svůj jarmark uspořádal i náš Dobrý anděl Fakulta zdravotnických studií a studenti se navíc zapojili do prodeje zimní sbírky Srdíčkové dny. Nakonec se na charitu i nemocné děti vybralo více než 31 tisíc korun.

„Vyrobili jsme 80 adventních věnců, přímo u nás na univerzitě se jich prodalo nakonec 73. Každý za 250 Kč, takže se podařilo vybrat neuvěřitelných 18 250 Kč. Kromě toho jsme měli kasičku na dobrovolné příspěvky, kde se nashromáždilo dalších 1 121 Kč,“ řekla za organizátory akce Mgr. Lenka Čermáková z Oddělení propagace a vnějších vztahů Univerzity Pardubice, které celou akci iniciovalo a oblastní Charitu Pardubice s nabídkou pomoci oslovilo.

Tvořily studentky i zaměstnankyně

Za univerzitu se zúčastnilo 47 dobrovolnic – studentek a zaměstnankyň – a další desítky lidí si věnec přišly koupit. Pro výrobu bylo použito 80 slaměných korpusů, 320 ks svíček a několik desítek metrů mašlí a drátu, stovky šišek, bukvic a dalších přírodnin a ozdob. Následující den se ještě věnce tvořily v Salesiánském klubu mládeže, kam zavítala i skupina našich Erasmus studentek.

Výtěžek celé akce putoval na podporu Domácí hospicové péče Oblastní charity Pardubice. Ta začala adventní věnce vyrábět poprvé v roce 2011, kdy jich prodali přes 200 ks. Letos jich bylo více než 500, charita totiž celkem vybrala na 130 tisíc korun a navíc obdržela nějaké další dary.

Fakulta zdravotnických studií pořádala jarmark

„Velmi úspěšný byl také Adventní jarmark na Fakultě zdravotnických studií, v němž se v den konání vybralo krásných 9 653 Kč. Někteří studenti a kolegové z fakulty se v den Jarmarku nemohli zapojit, navíc všechno zboží se ještě neprodalo, tudíž prodej není ukončen a částka se tak určitě ještě změní,“ dodala Andrea Jušková z Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice. Výtěžek z Jarmarku poputuje na konto projektu Dobrý anděl, kterým se Fakulta zdravotnických studií stala v letošním roce. Právě za výtěžek v loňském Adventním jarmarku.

Studenti prodávali drobné předměty

Tradičně se univerzita zapojila také k zimní sbírce Srdíčkové dny. Studenti ze Studentské rady Univerzity Pardubice (SRUPa) tak nabízeli k zakoupení např. plastová srdíčka, magnetky se zvířátky a barevné propisovací tužky, vše za jednotnou cenu 30 Kč. Jejich koupí jsme my, zaměstnanci a studenti, přispěli občanskému sdružení Život dětem, které se snaží pomáhat nemocným dětem. A to formou zkvalitnění zdravotnické a přístrojové techniky na dětských odděleních nemocnic nebo také darováním hraček, knížek a dalších věcí. Nakonec se podařilo vybrat nejméně 2 310 Kč. Lidé totiž mohli přispět i vyšší sumou než 30 korunami.

Pomáhejte i jinak: Darujte s námi krev

Nechcete-li přispívat v adventním čase finančně, pomoci můžete i jinak. S Fakultou zdravotnických studií stále můžete darovat krev. Stačí se podívat na web studujadaruj.upce.cz a vyplnit objednávkový formulář. Pak už se jen na domluvený termín dostavíte do Transfuzní stanice Pardubické nemocnice. A abyste věděli, do čeho jdete, pročtěte si průvodce darováním krve a nic vás nepřekvapí.

Děkujeme všem, kteří se do těchto akcí zapojili a přispěli. Přejeme vám krásný adventní čas a šťastné a veselé Vánoce!

Mgr. Zuzana Paulusová
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět