Univerzita Pardubice podpoří světový den porozumění autismu. Oblékne se do modré

29. 03. 2017

Autismus – diagnóza a pojem, se kterým se setkáváme čím dále častěji, a to i ve vysokoškolském prostředí. Schopnost komunikace představuje pro tyto osoby jednu z nejzávažnějších bariér porozumění světu. Podporu jim i dalším stejně znevýhodněným osobám vyjádří také Univerzita Pardubice. Zahalena do modré barvy se připojí ke světovému dni porozumění autismu, který připadá na 2. duben, i k dalším modrým aktivitám. Pomozte i vy.

„S poruchou autistického spektra se dnes narodí každé 42. dítě. I na Univerzitě Pardubice studuje v současnosti několik studentů s touto poruchou. Podporujeme je zejména v oblasti komunikace a sociální interakce. Studentům jsou k dispozici asistenti, kompenzační pomůcky a zejména komunikace s akademickými pracovníky, kterým vysvětlujeme podstatu specifik procesu učení i sociálního chování studentů se symptomatologií PAS,“ vysvětluje PaedDr. Zdenka Šándorová, Ph.D., odborná asistentka Katedry věd o výchově Fakulty filozofické Univerzity Pardubice.

Vysokoškolákům s autismem pomáhá APUPA

Studentům s touto diagnózou pomáhá na Univerzitě Pardubice překonávat překážky poradenský tým z Referátu služeb hendikepovaným a Akademické poradny Univerzity Pardubice APUPA. Právě ten, za spolupráce studentů Katedry věd o výchově, inicioval zapojení Univerzity Pardubice do modrých aktivit, k nimž se mohou přidat nejen další zaměstnanci univerzity, ale i zájemci z řad veřejnosti.

Zmodrá volejbalový turnaj i aula

Hned v sobotu 1. dubna můžete přijít fandit na Modrý volejbalový turnaj o pohár starosty, tradiční charitativní volejbalový turnaj pod záštitou starosty městské části Polabiny II Mgr. Radka Hejného a kvestora Univerzity Pardubice Ing. Petra Gabriela, MBA. Své volejbalové síly v něm ve sportovní hale Univerzity Pardubice v Kunětické ulici změří 16 družstev, z nichž rovnou dva týmy budou hájit univerzitní barvy. Letos výtěžek z turnaje podpoří Rodinné Integrační Centrum, z.s.

„Z neděle 2. dubna na pondělí 3. dubna se univerzita připojí ke kampani Česko svítí modře. Modře se rozsvítí budova Auly Arnošta z Pardubic v duchu motta kampaně nazvané Jiní…, ne horší,“ popisuje univerzitní aktivity doktorka Šándorová, která s osobami s poruchou autistického spektra dlouhodobě pracuje a věnuje se jim.

Oblečte se do modré a pojďte do průvodu

„V pondělí 3. dubna pak může podporu autismům vyjádřit každý z nás. Stačí, když si na sebe oblékne něco modrého – tričko, halenku či svetr,“ vybízí zájemce doktorka Šándorová, která kromě katedry věd o výchově působí i ve zmíněné Akademické poradně Univerzity Pardubice (APUPA).

Oblečeni do modré se navíc v pondělí 3. dubna studenti a studentky Katedry věd o výchově Fakulty filozofické zapojí do Modrého průvodu. Sraz účastníků je na Pernštýnském náměstí, odkud v půl 10 průvod vyrazí k budově ČSOB Pojišťovny, a.s. V 10 hodin tu hromadně vypustí modré balónky.

Zajímavé osvětové akce probíhají až do konce dubna – například Den otevřených dveří Základní školy a Praktické školy Svítání, přednáška na téma Volný čas a rozvoj hry u dítěte s poruchami autistického spektra, odborná konference s příklady dobré praxe či Modrá zumba v Tyršových sadech v Pardubicích.

Co trápí osoby s autismem?

Autismus je jednou z nejzávažnějších poruch dětského mentálního vývoje. Důsledkem poruchy je, že dítě nebo dospělý dobře nerozumí tomu, co vidí, slyší a prožívá. Duševní vývoj je díky tomuto handicapu narušen hlavně v oblasti komunikace, sociální interakce a představivosti.

Cílem Světového dne autismu, připadajícího na 2. dubna, a modrých aktivit je zvýšení informovanosti o problematice autismu ve společnosti a podpora včasné diagnostiky a intervence. S tímto dnem je spojená modrá barva, která je barvou komunikace a sebevyjádření. To je jedna z oblastí, ve které mají lidé s poruchou autistického spektra největší potíže, odtud spojení s modrou barvou.

Mgr. Zuzana Paulusová