Studenti opět pobývali na univerzitě v Lancashire. Vysílali i v rádiu BBC

27. 03. 2017

Prohlídka univerzitního kampusu, přednášky, aktivní účast v doprovodném programu nebo návštěva skotského Edinburghu či severoanglického Liverpoolu. To všechno zažili studenti Univerzity Pardubice, kteří v březnu absolvovali šestý ročník výměnného programu Language and Culture Scheme s Univerzitou Central Lancashire v anglickém Prestonu. Navíc se setkali s primátorem a nahlédli do zajímavé a živé práce známé rádiové stanice BBC.

Úvodní seminář na University of Central Lancashire (UCLan) vedený Davidem Leemingem zábavnou formou studenty seznámil s kulturní rolí Prestonu a univerzity v historickém kontextu. Vzhledem k primárnímu zaměření programu na studenty ekonomických oborů, čekaly na studenty přednášky Delie Jackson, které se týkaly sociologického aspektu marketingu a toho, jak se ekonomická situace společnosti promítá do reklamy. Studenti měli šanci diskutovat otázky korporátní zodpovědnosti a podílu charity na veřejném firemním obrazu. Zásadním přínosem výuky bylo multikulturní prostředí, které vneslo do debaty různé pohledy a otevřelo tak studentům novou perspektivu.

Diskuse s primátorem Prestonu přiblížila místní správní systém

Díky setkání s primátorem  Prestonu si studenti uvědomili, co aktivní komunitní život a město samo znamená pro jeho občany. Setkání bylo zajímavou příležitostí dozvědět se podrobnosti o fungování správního systému ve Velké Británii. Nejen studenti Fakulty ekonomicko-správní mohli porovnat své zkušenosti z praxe i studia se situací ve Spojeném království. Poutavý výklad ceremoniáře a přátelská beseda s primátorem daly šanci k zamyšlení nad rolí tradice a historického demokratického vývoje společnosti ve správě města. Některé stereotypní představy o anglickém pojetí zdvořilosti občas mylně spojované s vysokou mírou formálnosti vzaly za své a studenti cítili především přátelskou a uvolněnou atmosféru příjemně doplněnou anglickým humorem.  

Na skok v rádiu BBC Lancashire Radio Station v Blackburn

Mezi silné a pravděpodobně nejzajímavější zážitky celého pobytu se počítala i návštěva rádia BBC Lancashire. Nejprve se studenti setkali s Lady Milenou Grenfell-Baines, která jim exkurzi v rádiu zprostředkovala, a pak byli někteří z nich spolu s vedoucí Jazykového centra Univerzity Pardubice Andreou Koblížkovou a Lady Grenfell-Baines pozváni přímo do vysílání, kde mohli představit jak svou univerzitu, tak i sdílet nové zážitky z pobytu na UCLan. Mezi nezapomenutelné dojmy patřila možnost nahlédnout do příprav rozhlasových pořadů. Studenti se osobně seznámili se všemi redaktory i s reportéry, kteří jim velmi velkoryse a spontánně věnovali svůj čas. Součástí exkurze byla i prohlídka studií, dokonce při přímém vysílání z terénu.

Večery studenti trávili spolu se svými „buddies“ z UCLan. Získali tak i naprosto autentické dojmy, neformální a nezprostředkované, odpovídající přirozeně jejich studentskému prostředí.

V květnu se role vymění, Pardubice přivítají studenty z Anglie

Program Language and Culture má také svou českou část – díky ní v květnu přivítáme v pardubickém kampusu studenty z UCLan  a ze švédské Uppsaly. Společný program poskytuje vždy příležitost nejen pracovat v kampusu, ale poznat také zajímavé okolí a vytvořit atmosféru, ve které studenti cítí motivaci vzájemně spolupracovat a otevřeně sdílet své názory a postřehy. Budeme se tedy snažit, aby si studenti z našich partnerských univerzit odváželi stejně pozitivní dojmy jako naši studenti z Anglie.

Příklad úspěšného partnerství

Krátkodobé studijní pobyty mají pro studenty velký význam. Schopnost obstát v mezinárodním prostředí, reprezentovat svou univerzitu i zemi a vnímat její jedinečnost je ve finále největší devizou pro všechny zúčastněné. Výměnné pobyty v programu Language and Culture Scheme–Preston organizuje pro pardubické vysokoškoláky Jazykové centrum Univerzity Pardubice. Velmi nás těší a nebereme jako samozřejmost, že spolupráci UPa a UCLan představují naši kolegové z Prestonu jako příklad jejich nejúspěšnějšího partnerství.

Mgr. Zuzana Bezdíčková
Jazykové centrum UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět