CZexit? Je Evropská unie pro ČR škodlivá nebo užitečná?

9. 05. 2018

O setrvání České republiky v Evropské unii debatovali na univerzitě na konci dubna na pozvání Fakulty filozofické odborníci z oblasti politiky, ekonomie a politologie.

Nápad zorganizovat debatu se zrodil v hlavě studentky magisterského oboru Kulturní dějiny Nely Michalicové po zhlédnutí rozhovoru s ekonomem a viceprezidentem Svazu průmyslu a dopravy ČR Radkem Špicarem.

Pan Špicar naléhavě hovořil o nutnosti mluvit s lidmi o výhodách členství v Evropské unii a debatovat právě o tzv. CZexitu a o důsledcích, jaké by z něj pro Českou republiku a zejména její občany plynuly. A protože myslel svá slova opravdu vážně, přijal mé pozvání k přednášce na naší univerzitě. Nakonec jsme formát přednášky rozšířili na debatu a pomohl mi s výběrem dalších hostů do besedy,“ popsala Nela Michalicová, která akci za podpory děkana Fakulty filozofické profesora Karla Rýdla připravila.

Různé pohledy odborníků

V debatě o CZexitu nesměl pochopitelně chybět poslanec Evropského parlamentu. Pozvání přijali hned dva, a to Jiří Payne a Pavel Poc. Přítomnost dvou europoslanců ukázala, jak mohou být názory a úhly pohledu lidí ze stejného spektra rozdílné, což značně oživilo a ozvláštnilo debatu. Čtvrtým hostem diskuze se stal poslanec a zastupitel města Pardubice Martin Kolovratník, který se představil jako zarytý zastánce členství České Republiky v Evropské unii. Hosty doplnil a odborný nadhled do debaty vnesl politolog Pavel Šaradín z Univerzity Palackého v Olomouci.  

Pět význačných hostů, kteří se rozhodně nebáli vyjádřit se k tématu, usměrňovala redaktorka časopisu Respekt Silvie Lauder. Perfektně připravená oslovovala spravedlivě všechny účastníky debaty a dala prostor také posluchačům, aby vznesli své vlastní dotazy.

Žhavé téma zaujalo

Že je téma členství České republiky v EU zajímavé a rozsáhlé dokázala i délka debaty, která se z původně plánované hodiny a půl protáhla téměř ke třem hodinám. Diskutovalo se o možném referendu o vystoupení ČR z EU, o tom, zda vláda dělá dost pro to, aby byly v médiích slyšet i pozitiva EU a nejen „militantní“ hlasy jejích odpůrců. Hovořilo se také o evropských hodnotách nebo migrační krizi a možnostech zajištění hranic, prospěšnosti evropských dotací či možné nápravě EU jako instituce.

Na dotaz z publika, jak vláda zajistí lepší vzdělávání mladých lidí v EU se všichni hosté shodli a vyzvali přítomné studenty: „Cestujte! Je to to nejcennější, co pro sebe můžete udělat. I šestitýdenní stáž v zahraniční vám rozšíří obzory, zbaví vás strachu z neznámého a otevře mnohé zavřené dveře. Pokud vás něco zajímá, buďte iniciativní, stejně jako vaše spolužačka Nela Michalicová, která chtěla zjistit, jak to s tou EU je, a zorganizovala besedu.“

Mgr. Lenka Čermáková
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět