Vědecko-technický jarmark nabídl pestrou škálu pokusů i zajímavostí

18. 06. 2018

Další ročník Vědecko-technického jarmarku je za námi. Akce pořádaná Univerzitou Pardubice byla opět plná zajímavostí ze světa vědy a techniky. Navíc panovalo příjemné počasí, a tak o návštěvníky nebyla nouze. Vyzkoušet si chemické pokusy a zjistit, jak se dělá věda, přišlo na Pernštýnské náměstí v Pardubicích na 1200 zájemců.

Akce se konala v rámci jarní části městských slavností a už od rána přicházeli na Pernštýnské náměstí žáci základních škol, aby se na jednotlivých stanovištích seznámili se základními principy, na kterých fungují přírodní či technické zákonitosti. Na informačním stánku Univerzity Pardubice obdrželi index, do kterého pak sbírali razítka z jednotlivých demonstračních stanovišť. Za naplnění karty si mohli vybrat drobnou odměnu.

Chemické pokusy nezklamaly

Sedm fakult univerzity si připravilo pestrý program a ukázky z vědeckého bádání pardubických akademiků. „Ochutnávky“ pokusů všem přítomným „servírovali“ zábavnou formou samotní vysokoškoláci. „Demonstrátoři Fakulty chemicko-technologické před očima žáků kouzlili s barvami, ve zkumavkách a baňkách předváděli chemické změny skupenství a nechali nahlédnout i do oboru mikrobiologie,“ přibližuje program jedné z fakult hlavní organizátorka jarmarku Ing. arch. Iva Svobodová.

Žáci objevovali penicilin v sýrech nebo pozorovali barevné veselé bakterie. Mnozí návštěvníci se až na této akci dozvěděli, jak je to s uchováním potravin v lednici a jaký regál kterým potravinám svědčí. „Zjistil jsem, že do horních polic patří vajíčka a mléčné výrobky, uprostřed skladujeme uzeniny a až někam dolů patří ryby a maso,“ podotkl jeden z návštěvníků jarmarku.

Žáci byli vtaženi do světa virtuální reality

Fakulta ekonomicko-správní přenesla návštěvníky jarmarku za pomoci dronů do ptačí perspektivy a dostalo se jim vysvětlení, jak drony pracují. Seznámili se s ukázkami leteckých snímků a map jimi pořízenými. Dozvěděli se také, jak rozpoznat falešnou bankovku a jaké jsou její ochranné prvky. Fakulta elektrotechniky a informatiky zase všechny přítomné vtáhla za pomoci virtuální reality do světa fantazie a her a zájemci si mohli sami vyzkoušet být součástí „jiného“ světa.

Dopravní fakulta Jana Pernera nabídla detekci tloušťky laku na plechu auta, která pomůže při zjištění, zda bylo auto přelakováno. Na dalším stánku čekal výpravčí, který do svého týmu hledal další šikovné „kolegy“, ti si za pomoci počítače mohli postavit vlakovou cestu a vyzkoušet virtuálně řídit dopravu.  Fakulta zdravotnických studií seznámila se základy první pomoci a uvedla na pravou míru mýty o vysokém a nízkém tlaku. Každý se navíc mohl seznámit s modelem srdce a jeho funkcemi a vyzkoušet si resuscitaci v praxi.

Ukázky terapeutických pomůcek

Demonstrátorky Fakulty filozofické zpestřily populárně-naučný program terapeutickými hrami, jakými bylo například zvukové pexeso. „Bylo pro mě náročné s páskou přes oči skládat jednotlivé dřevěné tvary k sobě, stejně tak najít dvě stejné kostky pomocí zvuku,“ řekla k netradičním výukovým pomůckám žákyně čtvrtého ročníku základní školy.  Každý příchozí mohl také usednout ke stolu a zrelaxovat svou mysl u antistresových omalovánek. Fakulta restaurování předvedla techniky tisku, vyrobit jste si mohli i vlastnoruční grafiku.

K univerzitě se připojilo se svými demonstracemi i pět pardubických středních škol - s ukázkami elektrotechniky, chemie, zdravotnictví, robotiky, fyziky a potravinářství. Na Pernštýnském náměstí nechyběli ani zástupci Hvězdárny barona Artura Krause se svými dalekohledy, České astronomické kanceláře s ukázkou Krtečka a jeho cesty do vesmíru v raketoplánu. K akci se připojily i společnost ISOLIT BRAVO, Městská policie Pardubice a sbor dobrovolných hasičů.

„Vědecko-technický jarmark byl opět velmi úspěšný a my jsme rádi, že zájem o vědu mezi žáky a studenty stále trvá. Přiblížit ji hravou formou je tím nejlepším nápadem, jak ukázat, že přírodovědné, technické ani humanitní obory nemusí být vůbec nudné,“ dodala Iva Svobodová.

Bc. Věra Přibylová