Noc vědců byla ve znamení pokusů

1. 10. 2014

Univerzita Pardubice se již podruhé připojila k celoevropské Noci vědců. V pátek 26. září v 16 hodin se návštěvníkům otevřely brány Výukového a výzkumného centra v dopravě v Doubravicích a až do desáté hodiny večer jim zde akademici připravili spoustu ukázek, pokusů a soutěží. Letošní noc vědců v Pardubicích přilákala více jak tisícovku návštěvníků a mnozí z nich si nenechali ujít příležitost a dorazili historickým autobusem s vlekem, který jezdil z centra města a zpět speciálně pro tuto akci.

Letošní ročník nesl podtitul „buňky pro vědu“, a tak si návštěvníci všech věkových kategorií mohli na univerzitě vyzkoušet, jestli mají buňky pro vědu i oni.

Vědci z Dopravní fakulty Jana Pernera nechali návštěvníky projet na experimentálním vozítku, na elektrickém bicyklu a tříkolce na solární pohon. Nejmenší návštěvníci se i přes občasný déšť na koloběžkách proháněli na dopravním hřišti, které vzniklo speciálně pro Noc vědců. Vibrace si mohli zájemci vyzkoušet na hydraulické houpačce, naučili se zjistit stav provozních kapalin v automobilu a sklopná plošina zase ukázala výzkum náklonu automobilu. Kovářské řemeslo si mohli vyzkoušet malí i velcí v metalografické dílně a kovárně, která v chladném večeru svou žhavou výhní lákala nejen k zahřátí.

Chemici z Fakulty chemicko-technologické předváděli celý večer třaskavé, voňavé i zapáchající barevné pokusy pod titulem „co si doma nezkusíte“, mezi návštěvníky projížděla mobilní laboratoř na bicyklu a vysvětlili princip fungování solární elektrárny a obnovitelných zdrojů energie.

V areálu výzkumného centra se po celou dobu akce potulovalo několik desítek děti s ošklivě vypadajícími zraněními. Naštěstí nebyly následkem žádné nehody, ale šikovných rukou zdravotníků z Fakulty zdravotnických studií, kteří dětem po celý večer zranění maskovali, zároveň je učili první pomoci a resuscitaci. Ukázka poskytnutí první pomoci po autonehodě a možnost projít si slalom s opileckými brýlemi zaujala i dospělé.

Matematické hrátky a jak se nenechat napálit falešnými bankovkami připravila Fakulta ekonomicko-správní. Akademici z Fakulty elektrotechniky a informatiky zase představili, jak neuronová síť hraje pong a návštěvníci okupovali také jejich stanoviště s názvem „oheň blesky a hrátky s vysokým napětím.

Zájem návštěvníků byl i o geocaching. Speciálně pro Noc vědců byly v areálu centra umístěny kešky, které bylo možné ulovit buď za denního světla, anebo po setmění s baterkou.

Návštěvníci mohli soutěžit ve hře „Chcete být mili-milionářem“ a každou hodinu byli vyhlašováni nejlepší dva strojvedoucí, kteří si vyzkoušeli rozjezd lokomotivy na simulátoru.

Nejmenší děti si v kreativním koutku vyráběly netopýry a sovy, které k noci jistě patří a mnoho zábavy a kvízů na ně čekalo i v eurokoutku.

Noc vědců je projekt Evropské komise a jejím posláním je popularizace vědy a techniky. Letos se po celé české republice připojilo k Noci vědců 24 různých výzkumných center a přišlo rekordních třicet čtyři a půl tisíce návštěvníků. Loni se noc vědců konala poprvé na Dopravní fakultě Jana Pernera Univerzity Pardubice, letos se připojili se svými ukázkami i další fakulty.

Mgr. Lenka Čermáková
Výukové a výzkumné centrum DFJP


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět