Noc vědců: Přijďte si pohrát s pokusy

24. 09. 2014

Setkat se s vědou a vědci můžete v pátek 26. září. Univerzita Pardubice se připojuje k celoevropské iniciativě NOC VĚDCŮ a na odpoledne připravuje pestrý populárně-naučný program. Přijďte objevit vědu, která nekončí soumrakem, a zjistit, jestli pro ni máte buňky.

„Až do 22 hodin mohou návštěvníci zavítat do nového Výukového a výzkumného centra v dopravě, které se nachází v univerzitním technologickém areálu v Doubravicích. Čeká tu na ně řada zajímavostí ze světa vědy a techniky, pokusy nebo praktické ukázky. Nebudou chybět ani kvízy a hrátky pro děti i dospělé,“ zve na akci její spoluorganizátorka Mgr. Lenka Čermáková z Dopravní fakulty Jana Pernera Univerzity Pardubice.

Netradiční jízdy

Návštěvníci budou mít možnost nahlédnout v moderním dopravním areálu tam, kam se běžně nedostanou. Zhlédnou špičkové technologické přístroje a dopravní zařízení v akci. Svezou se v experimentálním vozítku, na elektrickém bicyklu či tricyklu. Děti se naučí rozeznávat značky na dopravním hřišti, které v areálu vyroste speciálně pro Noc vědců. Na simulátoru si zájemci zkusí rozjezd lokomotivy, sestavení modelu montážní linky nebo se mohou pohoupat na hydraulické houpačce. Otevřena bude i metalografická dílna a kovárna.

„Kromě dopravní fakulty se na Noci vědců představí ještě další fakulty. Chemici ukáží zábavnou alchymii a řadu pokusů, které si doma jen tak nezkusíte. Vysvětlí, jak se dají využívat elektrické i optické vlastnosti polovodičů a princip solární elektrárny. Se zdravotníky si návštěvníci osvěží poskytnutí první pomoci zraněným po autonehodě. Uvidí záchranáře přímo v akci nebo vyzkouší slalom s opileckými brýlemi. Připraveny budou i matematické kvízy a hrátky s roboty,“ uvádí zajímavosti z programu Čermáková.

Najděte si poklad

Noc vědců navíc oživí ohně, blesky a hrátky s vysokým napětím. Zájemci si budou moci vyzkoušet s termokamerou i noční vidění a zjistí, jak umělá neuronová síť hraje pong. Milovníci hledání pokladů se mohou těšit na noční geocaching s baterkou. Na malé i velké čeká kromě hrátek, kvízů a soutěží i malé občerstvení zdarma.

„Návštěvníky dopraví na Noc vědců historický autobus s vlekem. Vyráží každou celou hodinu ze zastávky Masarykovo náměstí v centru města a jízda v něm bude zdarma. Kromě něho je možné využít i MHD na zastávku Semtín-zastávka, parkovacích míst přímo u areálu je omezené množství,“ uzavírá pozvánku na odpolední setkání s vědou Čermáková.

Noc vědců je jeden z největších celoevropských projektů přibližujících vědu a vědecké otázky široké veřejnosti. Ve stejný den, v pátek 26. září, vědecké instituce a výzkumná centra po celé Evropě otevřou své brány veřejnosti. Tentokrát pod heslem „Buňky pro vědu“. Univerzita Pardubice se k celoevropské akci připojuje podruhé a navazuje tak na úspěšný loňsky rok, kdy akci do Pardubic přivedla Dopravní fakulta Jana Pernera.

Noc vědců je určena všem, bez ohledu na věk. Vstup na celou akci je zdarma. Akce začíná od 16 hodin.

Mgr. Zuzana Paulusová
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět