Pardubice mají svůj veletrh ElectroTechnica&IT

1. 12. 2015

O tom, že mají obory elektrotechniky a informačních technologií svou budoucnost není pochyb. A svědčí o tom i první ročník výstavy ElectroTechnica&IT, který proběhl od 24. září do 26. září v pardubickém výstavním a veletržním centru IDEON. A Fakulta elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice byla u toho.

Veletrh se setkal s pozitivním ohlasem jak ze strany vystavujících firem, tak ze strany odborné a laické veřejnosti. Fakulta elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice byla dokonce partnerem této výstavy a připojila se k ní se zajímavým doprovodným programem. Celá akce se konala pod patronací europoslance Tomáše Zdechovského.

Elektrotechnické obory mají ve městě svou tradici

Slavnostního zahájení se účastnili zástupci Pardubického kraje, města Pardubice, vystavujících firem a delegace z velvyslanectví několika evropských zemí. Výstavu odstartoval primátor Pardubic Martin Charvát společně s děkanem Fakulty elektrotechniky a informatiky prof. Ing. Simeonem Karamazovem, Dr. a prorektorem Univerzity Pardubice prof. Ing. Jiřím Kulhánkem, Ph.D.

Výstava ElectroTechnica&IT vznikla zejména z důvodu podpory velmi perspektivních elektrotechnických oborů, které mají v pardubickém regionu velmi dlouhou tradici. Cílem výstavy byla prezentace činností firem směrem k odborné i laické veřejnosti, navazování nových kontaktů a samozřejmě i nabídka pracovních příležitostí v oborech, které se dlouhodobě potýkají s nedostatkem kvalifikovaných odborníků. Z těchto důvodů byla dalším partnerem výstavy Střední průmyslová škola elektrotechnická a Vyšší odborná škola Pardubice, jejíž zástupci připravili řadu prezentací a soutěží pro žáky základních škol.

Fakulta představila svou vědecko-výzkumnou činnost i řadu ukázek

Na výstavě ElectroTechnica&IT představilo své portfolio 32 firem, převážně z Pardubického kraje. Samozřejmostí byla přítomnost významných firem, jako jsou ERA a.s., RETIA, a.s. nebo RCD Radiokomunikace spol. s r. o., jejichž produkty mají uplatnění po celém světě. Také o doprovodný program byl zájem. Proběhlo několik odborných seminářů a odborných diskuzí doprovázených rozsáhlými prezentacemi s nejžhavějšími novinkami v oborech elektroniky, radiokomunikací, radarové techniky, automatizace nebo řídicích systémů. Pro návštěvníky byla připravena i výstava historie radiotechniky včetně ukázek radiopřijímačů pardubické prvorepublikové továrny Telegrafia.

Fakulta elektrotechniky a informatiky je v rámci pardubického regionu přirozeným partnerem výstavy. Pro firmy i zájemce z řad široké veřejnosti prezentovala výsledky vědecko-výzkumné činnosti, kterou fakulta zaměřuje především do oblastí radiolokace, komunikačních technologií, senzorové techniky, řídicích systémů a aplikací informačních technologií. Pro žáky základních a středních škol byly nachystané ukázky věnované využití rádiových a obrazových signálů. Cílem bylo ukázat mladým lidem, že technické obory jsou nejen perspektivní, ale také zajímavé.

Ing. Zdeněk Němec, Ph.D.
vedoucí Katedry elektrotechniky FEI UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět