Literární tvorba pardubických akademiků ožila na přehlídce LitCon 2016

26. 04. 2016

Slavný Dačického dům v Kutné Hoře, který byl nedávno slavnostně otevřen veřejnosti, pro svoji odbornou akci poprvé využili i akademici a studenti Univerzity Pardubice. Postarala se o ni katedra literární kultury a slavistiky, která si nové moderní zázemí v historickém domě vybrala pro pořádání prvního ročníku přehlídky katedrové literární tvorby oboru historicko-literární studia.

Na programu prvního ročníku přehlídky LitCon 2016, která se konala ve středu 13. dubna, byly překlady i autorská tvorba autorů působících na katedře literární kultury a slavistiky, ale došlo také na studentská čtení. Připraveno bylo i čtení ze zajímavého archivního rukopisu, o které se postaral docent Pavel Panoch z Ústavu historických věd naší fakulty. Odpoledne pak zpestřila prezentace výtvarných prací umělkyně Z. Martínkové a hudební vystoupení mladého nadějného indie rockového písničkáře Petra Langra.

LitCon 2016 zakončila Sobotecká předpremiéra čtveřice básnických osobností přímo z pořádající katedry literární kultury a slavistiky – Radek Malý, Jiří Studený jako Dr. Krejzyberd, Lukáš Vavrečka a Přemysl Krejčík, jejichž autorská čtení na letošní Šrámkově Sobotce vyplní první červencové podvečery.

Dačického dům, stavební památka situovaná v historickém jádru města Kutná Hora, plánuje Univerzita Pardubice a zejména její Fakulta filozofická využívat v průběhu roku pro další vědecké odborné akce. Přehlídka LitCon 2016 je první akcí, která se v těchto nově zrekonstruovaných prostorách pod hlavičkou Univerzity Pardubice a její Fakulty filozofické uskuteční. V červnu se Dačického dům v Kutné hoře stane např. místem setkání česko-americké vědecké společnosti The Comenius Academic Club, které v letošním roce hostí právě česká strana, poté co se vloni setkání klubu uskutečnilo v USA.

Mgr. Zuzana Paulusová
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět