Českou měnu obdivovali v New Yorku, Praze i bulharském Plovdivu

8. 06. 2016

Unikátní výstava s názvem Tisíciletá tradice české měny se po třech letech dočkala své české verze. V březnu se zabydlela v atriu Poslanecké sněmovny v Praze a po obyvatelích amerického New Yorku mohli pardubickou numizmatickou sbírku obdivovat i čeští občané. K nim se nedávno zařadili také obyvatelé Bulharska, kam výstava doputovala v květnu.

Za nápadem i vlastní realizací výstavy o mincích stojí numizmatik prof. PhDr. Petr Vorel, CSc., prorektor pro rozvoj Univerzity Pardubice působící na Ústavu historických věd Fakulty filozofické, která se společně s Východočeským muzeem v Pardubicích a Českou mincovnou v Jablonci nad Nisou podílela na její přípravě a realizaci před třemi lety.

Jako první New York

Výstava nejprve putovala do New Yorku, kde se její vernisáž tehdy konala u příležitosti ustavení nové česko-americké vědecké společnosti „The Comenius Academic Club“. Její pravidelná setkání se konají každý rok a letos se se uskuteční na české půdě v Kutné Hoře. 

Podnětem k uspořádání výstavy bylo tehdejší 20. výročí vzniku samostatné české měny (1993–2013). Autorem grafického návrhu výstavy a průvodní stejnojmenné publikace byl výtvarník Východočeského muzea v Pardubicích Ondřej Ulrich. Výstava byla koncipována jako putovní, takže ji tvořilo několik panelů s využitím fotografií a galvanoplastických kopí mincí, které podle sbírkových originálů zhotovil restaurátor Východočeského muzea v Pardubicích Michal Vojtěchovský. 

Exkurz do historie české měny

Dějiny české měny v širším evropském kontextu byly prezentovány prostřednictvím deseti výstavních panelů doplněných bohatým obrazovým materiálem, galvanoplastickými kopiemi i originály vzácných historických mincí. Samostatná část je věnována české korunové měně existující od roku 1993, již zájemci mohou obdivovat v závěrečné části výstavy.

„Výstava představuje historické tradice současné české měny, které sahají až do poloviny 10. století. Netradiční formou přibližuje hlavní mezníky měnového vývoje, jimiž český stát, který v období středověku a raného novověku představoval hlavního evropského vývozce mincovního stříbra, přispěl k dějinám peněžního oběhu,“ doplňuje k výstavě historik a numizmatik prof. PhDr. Petr Vorel, CSc., prorektor pro rozvoj Univerzity Pardubice působící na Ústavu historických věd Fakulty filozofické Univerzity Pardubice.

Výstava navštíví i v Sofii

„Uspořádání této výstavy v Česku bylo mimo jiné motivováno i významným nálezem obsáhlého souboru nejstarších českých stříbrných mincí z konce 10. století – denáry knížete Boleslava II., který byl objeven v roce 2015 na území Pardubického kraje a byl získán do numizmatické sbírky pardubického muzea. Kromě Prahy čekala výstavu letos ještě bulharská verze, kterou jsme představili v Plovdivu,“ dodal k výstavě PhDr. Ladislav Nekvapil, historik Východočeského muzea v Pardubicích. Zde byla k vidění od 4. do 30. května a Sdružení Čechů, Slováků a přátel – Plovdiv, kterému byla výstava věnována, s ní má další plány. Na podzim by se měla přesunout do hlavního města Sofie.

Mgr. Zuzana Paulusová
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět