Novinky z nanosvěta i unikátní výzkum univerzity ukázal pardubický NanoDen

10. 05. 2017

Pardubice se 12. dubna staly centrem popularizace nejnovějších nanotechnologií v České republice. Pozvání na akci s názvem NanoDen přijali zástupci společností a výzkumných organizací sdružených v unikátním klastru NanoProgress. V reprezentativních prostorách Sálu Jana Kašpara Krajského úřadu v Pardubicích nechyběla ani Univerzita Pardubice a její pracoviště.

Centrum materiálů a nanotechnologií Fakulty chemicko-technologické (CEMNAT) ve spolupráci s Centrem transferu technologií a znalostí (CTTZ) představilo své unikátní instrumentální techniky a výzkumné portfolio. Pozornost byla věnována především technice úpravy povrchů pomocí depozice atomárních vrstev a dále novým nanomateriálům s potenciálem využití např. v biochemii nebo při výrobě účinných a selektivních biofarmaceutik.

Talkshow se zástupci společností a výzkumných institucí

NanoDen zahájili předseda výkonné rady Asociace nanotechnologického průmyslu ČR Jiří Kůs a předseda představenstva klastru Nanoprogress Luboš Komárek slovy o tom, jak se pokročilé nanotechnologie v ČR vyvíjejí a jak široká je škála jejich využití. Do budoucna by se tak mohly stát jedním z klíčových témat dalšího rozvoje národního průmyslu. 

V průběhu celého dne probíhala tzv. talkshow ve formě moderovaných rozhovorů se zástupci jednotlivých společností a výzkumných institucí. Na první pohled jistě návštěvníky nejvíce zaujal model roztoče, který na výstavě umístila firma nanoSPACE. Ta vyvinula speciální deky a polštáře s nanovrstvou, která vytváří bariéru a zabraňuje tak prachovým roztočům v průniku a šíření uvnitř lůžkoviny. Funkční oblečení značky Nanosilver® předvedla firma NanoTrade. Specifikem produktů této české značky je uplatnění molekul stříbra ve vláknech, úpletech a finálně i v konečných výrobcích. Stříbro jim dodává antibakteriální vlastnosti. Nosným tématem společnosti Výzkumný Technologický Institut je především fyzikální čištění vody bez chemikálií prostřednictvím technologie hybridní asymetrické selektivní membránové separace. Pomocí této metody je možné vyrobit vodu pitnou z téměř jakékoliv kontaminované tekutiny, například z prasečí kejdy.

Česko je NANONa Nanodnu natáčela Regionální televize. Hovořila také s doktorem Janem Macákem z CEMNATu.

Odpoledne dali organizátoři prostor třem nejzajímavějším novinkám. Nanovlákenná membrána RIFTELEN N15, která byla vyvinuta ve spolupráci firem Pardam a Filtrex, najde své využití při filtraci oleje, lihovin i farmaceutických produktů. Fotokatalytické nátěry FN NANO vytvoří po natření na povrchu materiálu tenkou vrstvu o síle 0,005 až 0,05 mm, která čistí vzduch, rozkládá organické a anorganické substance a vykazuje samočisticí schopnost. Novou generaci osvětlení na bázi plochých plastových čoček vyvíjí firma IQ stuctures. Nanooptické čočky se speciální vnitřní strukturou vykazují vynikající užitné vlastnosti a nahrazují skleněné optické soustavy. Jejich další předností je jednoduchá sériová výroba lisováním na základě předem vytvořené matrice.

CEMNAT představil unikátní technologii určenou k úpravě povrchů

Jak už bylo zmíněno v úvodu, mezi klíčové reprezentanty českého nanoprůmyslu se zařadila také Univerzita Pardubice a její Centrum materiálů a nanotechnologií. Dr.-Ing. Jan Macák prezentoval unikátní technologii depozice atomárních vrstev – ALD (Atomic Layer Deposition), která je jednou z hlavních přidaných hodnot, které Univerzita Pardubice nabízí partnerům v rámci svého členství v klastru Nanoprogress. CEMNAT je zatím jediným výzkumným pracovištěm v ČR, které zařízení na depozici atomárních vrstev vlastní. „Technologie ALD umožňuje modifikovat vlastnosti nejrůznějších materiálů, např. tepelnou a mechanickou odolnost, tím, že na jejich povrch nanese nanovrstvu jiného materiálu. V praxi se s ní můžeme setkat především při výrobě displejů, počítačových čipů, LED svítidel nebo solárních panelů,“ říká o technologii Dr.-Ing. Macák.

Vrcholem odpoledne bylo vystoupení místopředsedy vlády a vicepremiéra pro vědu, výzkum a inovace Pavla Bělobrádka, který ve své řeči zdůraznil, že oblast nanotechnologií je jedním z klíčových témat strategického rozvoje vědy a výzkumu v ČR 21. století.

Mgr. Andrea Nogová
Centrum transferu technologií a znalostí UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět