Restaurátoři zachraňují mramorovou hrobku z pražského židovského hřbitova. V mezinárodním týmu

23. 03. 2017

Na náhrobku Adele Lederer, který se nachází na Novém židovském hřbitově v Praze v Olšanech, pracují naši restaurátoři z Fakulty restaurování v Litomyšli od srpna loňského roku. Součástí týmu jsou nejen její studenti a pedagogové, ale restaurátorské práce provádějí také ve spolupráci s Univerzitou v Oslu v rámci Norských fondů.

Náhrobek Adele Lederer se díky své monumentalitě a historicko-umělecké hodnotě řadí mezi nejvýznamnější architektonická díla, která na Novém židovském hřbitově najdeme. Náhrobek byl postaven dle návrhu architekta Alfreda Grotte kolem roku 1890 v neogotickém slohu. K výstavbě celého náhrobku byl použit bílý, pravděpodobně carrarský, mramor.

Náhrobek potřebuje řadu zásahů

K hlavní problematice restaurátorských prací na náhrobku patří především rozsáhlé biologické napadení, které pokrývá většinu plochy architektury, dále pak rozsáhlé sádrovcové krusty a hloubková degradace mramoru. Součástí prací jsou laboratorní zkoušky navrhovaných materiálů zejména pro zpevnění a doplňování kamene.

Spolupráce s Univerzitou v Oslu

Na restaurátorských pracích se kromě studentů a pedagogů Fakulty restaurování Univerzity Pardubice podílejí i tři studentky Univerzity v Oslu. V současnosti probíhají dokončovací práce a příprava navazujícího projektu, který umožní dokončit obnovu hrobky a pokračovat v záchraně dalších objektů na židovském hřbitově.

Mgr. art. Jakub Ďoubal, Ph.D.
Ateliér restaurování kamene FR


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět