Více srdce pro Václava Havla: Zrcátka věnovali rektor i všichni děkani fakult

22. 10. 2018

Univerzita Pardubice se zapojila do litomyšlské výzvy „VÍCE SRDCE PRO VÁCLAVA HAVLA“, kterou iniciovali autoři voskového Srdce pro Václava Havla. Ti chtějí z kapesních zrcátek sestavit krystal a rozzářit místnost ve sklepení litomyšlského zámku. Zrcátko věnovali rektor a děkani všech sedmi fakult Univerzity Pardubice za sebe a své studenty.

Za nápadem vytvořit dílo ze zrcátek stojí výtvarníci Lukáš Gavlovský, Roman Švejda a architekt Josef Pleskot. Po necelých sedmi letech, kdy existuje voskové Srdce pro Václava Havla, přišli s novou iniciativou. I proto že vnímají, jak se ze společnosti vytrácí slušnost, politika zhrubla a je ovládána nejasnými zájmy rozhodli se autoři plastiky a autor instalace poselství Václava Havla oživit. Chtějí, aby se objekt Srdce donekonečna odrážel v množství drobných zrcátek. „Abychom se v těch zrcátkách viděli i my sami a aby se prostor sklepení stal obráceným krystalem, v jehož středu bude Srdce a my,“ doplňují autoři.

Plastika ve tvaru otevřeného srdce vznikla z tisíců nedohořelých svíček, které lidé přinášeli na různá pietní místa po smrti bývalého prezidenta v roce 2011. Od února do dubna roku 2012 bylo voskové srdce umístěno na piazzettě Národního divadla, pak putovalo po českých městech a nakonec získalo své stálé místo ve sklepení zámku v Litomyšli. Zrcátka by měla tento prostor zase proměnit v krystal.

Zrcátka se sbírala i na univerzitě

Rektor a děkani všech sedmi fakult Univerzity Pardubice také věnovali za sebe a své studenty malé stříbrné zrcátko do sbírky. Zrcátka podepsali symbolicky na Lavičce Václava Havla v atriu výukového areálu univerzitního kampusu v Pardubicích – Polabinách.

Další zájemci měli možnost zrcátka věnovat při zahájení akademického roku při studentském happeningu Příliv koncem září a návštěvníci Noci vědců v univerzitním kampusu minulý pátek. Poslední možností věnovat své zrcátko měli zájemci ještě do čtvrtka 18. října v Univerzitní knihovně v Polabinách. Sběrné místo vytvořila také na svém pracovišti Fakulta zdravotnických studií. V pátek 19. října před polednem si zrcátka z Univerzity Pardubice odvezli sami autoři iniciativy, pan Gavlovský a Švejda, do Litomyšle, kde je zabudují do své nové instalace u voskového Srdce pro Václava Havla.

Nekonečná výzva a nová vernisáž

Samotní autoři ale výzvu oficiálně neukončili. Pokud byste chtěli vaše malé kapesní zrcátko darovat, pošlete jej přímo na adresu: Smetanova Litomyšl, o.p.s., Jiráskova 133, 57001 Litomyšl. A připsat můžete i krátký vzkaz.

Vernisáž nové instalace Více srdce pro Václava Havla se uskuteční ve sklepení litomyšlského zámku den před 100. výročím vzniku samostatné Československé republiky v sobotu 27. října od 14 hodin za účasti autorů.

Autor: Ing. Valerie Wágnerová
mluvčí UPa