Dopravní fakulta nabádala: V autě se připoutej a na přejezdu rozhlédni!

24. 06. 2014

Dopravní fakulta Jana Pernera připravila na úterý 29. dubna dopravně bezpečnostní akci s názvem „V autě se připoutej a na přejezdu rozhlédni“. Kromě pravidel bezpečnosti silničního provozu se účastníci také dozvěděli, jak se chovat na železničních přejezdech nebo na co si dát na železnici pozor.

Akce byla určena pro studenty, školáky i nejširší veřejnost a uskutečnila se v univerzitním kampusu Dopravní fakulty Jana Pernera.Návštěvníci si ve vnitrobloku dopravní fakulty vyzkoušeli simulaci překlopení vozidla a zjistili, jak funguje zádržný systém automobilu. Dále se díky speciálnímu trenažeru Střední průmyslové školy automobilní Holice mohli vžít do pozice řidiče kamionu a vyzkoušet si nejen jízdu po silnici, ale i zacouvat k výdejnímu terminálu mezi dva návěsy.

Jak „řídí“ alkohol

Pro milovníky dvou rychlých kol byl ve stánku Besipu umístěn trenažer motocyklu. Jak působí na účastníky silničního provozu alkohol, zjistili dobrovolníci na překážkové dráze pomocí alkohol brýlí. Znalosti účastníků o pravidlech silničního provozu byly prověřeny testy. Za vyplnění obdrželi všichni, co se zapojili, odměny od Besipteamu. Součástí byla také prezentace Policie ČR. Ta představila techniku, která pomáhá dopravní policii kontrolovat chování řidičů na silnici.

Nejen v roli mašinfíry

V druhé části akce se všichni zúčastnění mohli seznámit s „Dopravním sálem železniční dopravy“. Zájemci si mohli vyzkoušet, jak se řídí provoz na železnici a pracovníci Drážní inspekce je informovali o nebezpečí, která se na železničních přejezdech mohou stát. Součástí prezentace bylo i promítání klipů, které ukazovaly nehody na těchto přejezdech. Pro mnohé bylo překvapení srovnání brzdných drah automobilů a lokomotiv.

Informační den připravila Katedra dopravních prostředků a diagnostiky a Katedra teorie řízení dopravy Dopravní fakulty Jana Pernera Univerzity Pardubice. Akce byla pořádána v rámci projektu Brána vědě/ní otevřená – BRAVO, CZ.1.07/2.3.00/35.0024, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

Ing. Pavel Svoboda, Ph.D.
vedoucí akcí DFJP pro projekt BRAVO


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět