Jak funguje moderní metalografie? Středoškoláci to už vědí

20. 06. 2014

Dopravní fakulta Jana Pernera Univerzity Pardubice uskutečnila během března až května se svojí mobilní metalografickou laboratoří dva typy výjezdů. Nejprve v březnu a dubnu navštívila několik středních škol, aby tamním studentům přiblížila možnosti moderní metalografie, v květnu pak přivezla mobilní laboratoř na odborné akce zaměřené na kovařinu a strojařinu.

V rozmezí 21. března až 25. dubna navštívili pracovníci Dopravní fakulty Jana Pernera s mobilní metalografickou laboratoří šest technických středních škol v Pardubickém kraji a studenty seznamovali s možnostmi moderní metalografie, tj. nauky, která se zabývá vnitřní stavbou kovů a slitin. Postupně mobilní metalografická laboratoř zavítala do Čáslavi, Třemošnice, Vysokého Mýta, Ústí nad Orlicí, Holic a Chrudimi, kde popularizační tým dopravní fakulty svoje putování zakončil.

Studenti si znalosti ověřili pomocí projekční techniky

Studenti se seznámili se základy metalografie, provedli základní srovnání optické a elektronové mikroskopie a na reálných metalografických vzorcích zjistili, jaké jsou mikrostruktury konstrukčních materiálů.

„V úvodní části jsme vysvětlili studentům základy metalografie a provedli jsme srovnání optické a elektronové mikroskopie. S pomocí reálných metalografických vzorků jsme předvedli základní mikrostruktury konstrukčních materiálů, jako jsou oceli, mosaz, bronz, titanové nebo hliníkové slitiny a další,“ přiblížil program Ing. Pavel Svoboda z Dopravní fakulty Jana Pernera.

Mikrostruktury byli všem studentům zobrazeny pomocí projekční techniky, zároveň je odborníci z dopravní fakulty seznámili s charakteristickými rysy a ukázali  jim další pozoruhodnosti na pozorovaných vzorcích. „Na závěr jsme dali vzorky k dispozici studentům, aby si je mohli samostatně prohlédnout,“ doplnil Svoboda. V poslední části prezentace byla předvedena další problematika studovaná na dopravní fakultě - stabilita skořepinových konstrukcí a možnosti modelování a výpočtu pevnosti pomocí metody konečných prvků.

Účast na odborných akcích zaměřených na strojařinu

V květnu pak Mobilní laboratoř navštívila odborné akce zaměřené na kovařinu a strojařinu, kde pro veřejnost připravila speciální workshopy práce s metalografickou bruskou, na níž si zájemci mohli připravit vlastní metalografický vzorek.

Zájemci se tak s metalografickou laboratoří setkali na Výstavě nožů v Brně a na 9. ročníku nožířského workshopu Knifeshow Jeseník. Na těchto akcích byli veřejnosti k dispozici mikroskopy s výstupem živého obrazu na monitor a metalografické vzorky. Zájemci si také prohlédli různé mikrostruktury strojařsky zajímavých materiálů. „V rámci workshopu Knifeshow byla k dispozici i metalografická bruska, takže si návštěvníci připravili vlastní metalografický vzorek a následně s tutory prodiskutovali aktuálně pozorované struktury,“ uzavřel Svoboda.

Ing. Zdenka Černá
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět