Den zdraví v Pardubicích pod taktovkou budoucích zdravotníků

24. 06. 2014

Ve středu 30. dubna pořádala Fakulta zdravotnických studií Univerzity Pardubice (FZS) společně se Střední zdravotnickou školou Pardubice (SZŠ) edukační dopoledne na téma: „Co mohu udělat pro své zdraví“.

Akce byla určena pro žáky I. stupně základních škol a probíhala v areálu FZS a SZŠ v Průmyslové ulici v Pardubicích. Prostřednictvím zážitkových aktivit se na jednotlivých stanovištích žáci seznámili s nejrůznějšími zdravotnickými tématy a měli možnost se do akce  interaktivně zapojit.

Na jednotlivých stanovištích se žákům věnovali akademičtí pracovníci a studenti FZS a pedagogové a studenti SZŠ, které sdílejí společný výukový areál v Pardubicích v Průmyslové ulici a které jsou partnery v projektu Brána vědě/ní otevřená BRAVO II. Pro děti byly připraveny informace o životosprávě, prevenci obezity a s ní související správné výživě. Dětem bylo vysvětleno, jak ochránit své srdce, jak se bránit žloutence a jak důležité jsou preventivní prohlídky. Při diskuzi o prevenci zubního kazu si žáci vyzkoušeli správnou péči o chrup a také si procvičili poskytování první pomoci.

„Obléknuti do stáří“

Studenti FZS předvedli zájemcům přístroj, který za pomocí fluorescenční kapaliny odhalí nedostatečné umytí rukou. Dále umožnili žákům vyzkoušet si „oblek stáří“, který umožní zažít si pocity člověka ve vyšším věku, např. při ztuhlosti a omezení pohybu, při horšícím se vidění apod. Na jiném stanovišti byla k dispozici váha, která nejen zváží, ale i vypočítá BMI (body mass index), množství vody, tuku a kostní hmoty v těle.

Akce, která se uskutečnila za spolupráce obou vzdělávacích subjektů, byla pořádána v rámci projektu Brána vědě/ní otevřená II. (BRAVO II), CZ.1.07/2.3.00/45.0013, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

Ing. Eva Kynclová
vedoucí akcí projektu BRAVO II na FZS


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět