Nejlepším mladým chemikem je žák z Vyškova

22. 07. 2014

Ve středu 4. června se v prostorách Fakulty chemicko-technologické uskutečnil druhý ročník celostátního finále soutěže „Hledáme nejlepšího mladého chemika ČR“. Vítězem se stal Martin Mátl ze ZŠ Nádražní ve Vyškově.

Soutěžilo osm tisíc žáků

Soutěž byla určena žákům devátých tříd základních škol. Původně vznikla na Střední průmyslové škole chemické v Pardubicích, ale pro velký úspěch se rychle rozrostla napříč celou republikou. V letošním roce kromě Střední průmyslové školy chemické v Pardubicích pořádaly regionální kola i střední odborné školy v Praze, Brně, Lovosicích, Hranicích, Olomouci, Ostravě a ve Valašském Meziříčí. Celkem se chemického klání zúčastnilo na 8 000 žáků z jedenácti krajů za podpory řady firem a společností.

„Celostátní finále, které pořádala naše fakulta ve spolupráci se Svazem chemického průmyslu ČR, bylo vyvrcholením a závěrečnou tečkou za soutěží, jež získává rok od roku větší popularitu,“ řekl prof. Ing. Petr Kalenda, CSc., proděkan pro pedagogiku Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. „Završuje naši snahu o propojení všech stupňů školství, od základního přes střední až po vysoké. Ti, kdo se probojovali až do finále, prokázali takovou míru znalostí, že jsou již dnes našimi potenciálními studenty,“ dodal k soutěži proděkan prof. Kalenda.

Stipendia pro ty nejlepší

Do celostátního kola postoupilo 40 finalistů a z Pardubického kraje bylo 7 soutěžících. Na mladé chemiky čekal během dopoledne nejprve test teoretických znalostí a poté odpoledne zkouška laboratorních dovedností. Zadání soutěžních úloh bylo dílem pořádající Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice.

Svaz chemického průmyslu ČR a další partneři soutěže připravily pro vítěze hodnotné ceny. Ti, kteří se umístili na prvním až pátém místě, obdrželi Cenu děkana Fakulty chemicko-technologické – příslib přiznání stipendia v prvním akademickém roce studia na fakultě v hodnotě 2 400 korun měsíčně. Podrobné informace o soutěži lze nalézt na www.mladychemikcr.cz

Ing. Iva Ulbrichová, CSc.
asistentka proděkanů FChT


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět