Burzovní hra Studentbroker je výzvou pro mladé ekonomy

12. 06. 2014

Už třetím rokem se studenti Fakulty ekonomicko-správní Univerzity Pardubice mohli zapojit do burzovní hry Studentbroker a získat věcnou cenu v podobě tabletu.

Interaktivní program připravily RM-SYSTÉM, česká burza cenných papírů a Fio banka. Všichni zájemci o tento výukový program mají možnost naučit se obchodovat s akciemi a deriváty a zároveň změřit své síly mezi jednotlivými univerzitami. Celkem se do projektu zapojilo 17 vysokých škol a univerzit.

Simulace reálného obchodování

„Studenti prvního ročníku navazujícího magisterského studia vždy v letním semestru v rámci předmětu Finanční investování využívají tento výukový program. Do projektu se musí povinně přihlásit a obchodovat, což je jednou z podmínek pro získání zápočtu,“ říká Ing. Josef Novotný, Ph.D., z Ústavu podnikové ekonomiky a managementu Fakulty ekonomicko-správní.

Studijní interaktivní program simuluje reálné obchodování na světových burzách. Na začátku získá každý účastník jeden milion korun pro investice do českých a zahraničních akcií a padesát tisíc dolarů pro obchody s deriváty. Během školního semestru studenti s akciemi obchodují a snaží se rozšířit své portfolio.

„Výsledky se po semestru vždy vyhodnotí a ti nejlepší jsou odměněni věcnou cenou. Většinou se jedná o odborné ekonomické publikace, letos poprvé mohli studenti vyhrát tablet či čtečku knih,“ vyjmenovává odměny Ing. Novotný, Ph.D.

Mezi třemi nejlepšími                                                                 

Letos se v jarní části zapojilo sedm vysokých škol a univerzit z České republiky. Hodnoceno jich bylo ale jen pět, a to z důvodu, že ostatní zúčastněné školy nenaplnily učebny více než pěti účastníky. Od konce února do konce dubna se do projektu registrovalo 233 účastníků. Aktivních, kteří zadávali pokyny, bylo celkem 187.

Nejlepších výsledků v obchodování s akciemi dosáhla skupina Vysoké školy báňské, druhou příčku obsadila Univerzita Pardubice a třetí v pořadí skončili studenti Technické univerzity v Liberci.

V derivátových obchodech se pořadí na prvních třech pozicích proházelo. První skončila skupina Technické univerzity v Liberci a za ní se na druhém a třetím místě usadily dvě skupiny Vysoké školy báňské. Čtvrtá a pátá příčka pak připadla Univerzitě Pardubice.

Výhry mezi jednotlivci

Hodnocení mezi jednotlivými studenty bylo pro naši Fakultu ekonomicko-správní příznivější. V rámci akciových trhů se do první pětky dostali hned tři investoři, když obsadili první, třetí a čtvrtou příčku. Jan Pospíšil disponoval majetkem ve výši 1.093.557Kč. Třetí pozice připadla Vojtěchovi Faltýnovi, čtvrtý se umístil Daniel Hemerka.

Obchod s deriváty se nejlépe vydařil „hráči“ z Technické univerzity v Liberci. Stíhán byl ale Kalousem a Puklickým z FES Univerzity Pardubice, kterým patřila další místa na pomyslné bedně.

Hlavní cenu v podobě tabletu si odnesl absolutní vítěz v kategorii Akcie student naší fakulty a univerzity Jan Pospíšil. Během dvou měsíců zhodnotil své akciové portfolio o 9,36 %. Dále získal knižní publikaci Finanční trhy od profesora Oldřicha Rejnuše.

Celkovým vítězem v derivátové části se stala studentka Technické univerzity v Liberci Eliška Knížková, které se derivátové portfolio podařilo zhodnotit o 62 %.

Studenti Fakulty ekonomicko-správní Univerzity Pardubice se do programu Studentbroker zapojili i v předchozích letech a mezi jednotlivci byli vždy úspěšní. V roce 2013 a 2012 obsadili první příčky v kategorii akciových i derivátových obchodů.  

„Díky těmto úspěchům se našim studentům otevírají také pracovní příležitosti přímo ve Fio bance. Vedení společnosti má trvalý zájem studenty naší univerzity zaměstnávat a rozvíjet s nimi další spolupráci,“ uzavírá Ing. Novotný z Fakulty ekonomicko-správní.

Bc. Věra Přibylová
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa
ve spolupráci s Ústavem podnikové ekonomiky a managementu FES


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět