Den zdraví pod taktovkou budoucích zdravotníků Univerzity Pardubice

10. 07. 2015

Fakulta zdravotnických studií společně se Střední zdravotnickou školou Pardubice připravily na 13. dubna interaktivní vzdělávací dopoledne s názvem DEN ZDRAVÍ. Žáci základních škol a další zájemci si na něm otestovali, jak jsou na tom se svým zdravím a co dalšího pro sebe mohou udělat.

Den zdraví přiblížil žákům nejrůznější aktuální zdravotnická témata. Slova se přitom ujali budoucí zdravotníci, které doprovodili jejich pedagogové ze Střední zdravotnické školy Pardubice a akademičtí pracovníci Fakulty zdravotnických studií. Dopoledne plné zážitkových aktivit s možností interaktivně se zapojit na jednotlivých stanovištích se konalo ve společném areálu obou škol v Průmyslové ulici v Černé za Bory.

Zdraví na prvním místě

Mladí zdravotníci zasvětili přítomné žáky do správné životosprávy, prevence obezity a s ní související správné výživy. Vysvětlili, jak ochránit své srdce, jak se bránit žloutence nebo poukázali na důležitost preventivních prohlídek. Při povídání o prevenci zubního kazu nazkoušeli spolu s žáky správnou péči o chrup, procvičili si ohleduplné chování v přírodě a připomenuli zásady první pomoci.

Zástupci Fakulty zdravotnických studií si pro děti připravili tři zážitková stanoviště. Pomocí „obleku stáří“ mohly děti na vlastním těle pocítit omezení, která stáří přináší, např. ohnutá záda, těžké nohy, snížený cit v prstech, zhoršený zrak a další. Na speciální vázesi nechaly změřit hodnoty množství tuku a vody v těle, kostní hmotu nebo metabolický věk. Na třetím stanovišti si žáci základních škol vyzkoušeli správný postup mytí rukouPod nekompromisním kontrolorem – přenosným zdrojem ultrafialového světla – si ověřili, jak úspěšně se jim podařilo doporučený postup dodržet. Akce proběhla v uvolněné, veselé atmosféře a byla pozitivně hodnocena jak žáky, tak pedagogy základních škol.

Den zdraví byl určen především pro žáky I. stupně základních škol. Konal se v rámci projektu Brána vědě/ní otevřená II. (BRAVO II), CZ.1.07/2.3.00/45.0013, zaměřeného na popularizaci vědy a výzkumu, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

Ing. Eva Kynclová
vedoucí akcí projektu BRAVO II
Fakulta zdravotnických studií UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět