Druhá přednáška o Indii odpověděla na otázku, jak vypadá indická svatba

18. 11. 2015

Také v listopadu pokračoval cyklus přednášek věnovaných Indii a její historii, které jsou vedené v anglickém jazyce. Ve čtvrtek 5. listopadu měli zájemci možnost seznámit se s průběhem indické svatby.

Jak vypadá svatba rituálního specialisty z jedné z jihoindických komunit? A co si má člověk představit, když se řekne „Jihoindický rituální specialista“? Na tyto a další otázky bylo odpovězeno během druhé přednášky nazvané „Indian Wedding“, která se opět konala v Klubu 29. Zájemci z Pardubic a okolí se z úst Rahula Sharma, doktoranda robotiky na Fakultě elektrotechniky a informatiky, seznámili s jedním z mnoha příkladů, jak může vypadat svatba v Indii.

Během přednášky se posluchači také dozvěděli, jak velká je malá indická svatba, proč má rodina nevěsty ve svém vlastním domě malou svatyňku, jak dlouho před svatbou se ženich s nevěstou poprvé viděli a spoustu dalších, pro středoevropský prostor velmi netypických, ústřižků a zajímavostí ze svatby novomanželů.

Po přednášce a krátké přestávce následovaly otázky publika směrem k novomanželům. S objasněním některých dotazů z pozice sociálních věd pomohla Tess Joss, doktoranda religionistiky na Fakultě filozofické. S poznáním, že neexistuje nic jako „pravá indická svatba“, ale s velmi jasnou představou, jak jedna svatba v Indii vypadala, se posluchači rozešli do svých domovů nebo setrvali v Klubu 29 na další program, kterým byl tentokrát koncert moin moin.

Ing. Ondřej Srb
Oddělení pro rozvoj a mezinárodní vztahy UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět