Na univerzitě přednášela válečná novinářka Lenka Klicperová

7. 12. 2015

Sýrie, Kongo, Afghánistán – to jsou země, o kterých se mohli zájemci ve středu 2. prosince dozvědět na půdě Fakulty filozofické Univerzity Pardubice. Pozvání na přednášku přijala válečná novinářka, fotografka a šéfredaktorka časopisu Lidé a Země Lenka Klicperová.

Jako odvážná novinářka přinesla v přednášce poznatky ze zemí, které nejsou vůbec bezpečné. Na začátku setkání se měli posluchači možnost seznámit se střípky z jejích tří dokumentárních filmů. V Like a virgin jsme se dozvěděli o albánském fenoménu, kde se některé ženy chovají jako muži a zříkávají se ženského či sexuálního života. Při promítání dokumentu Slzy Konga zůstali zaraženi úplně všichni. Výpovědi žen, které byly třeba i desetkrát znásilněny a vyhnány, naháněly hrůzu a smutek. Toto velmi tabuizované a neznámé téma zanechalo v divácích hluboké dojmy. Snímek se zabývá problematikou žen třetího světa, kterou se Lenka se svými kolegyněmi zabývá v rámci občanského sdružení Femisphera. Třetí ukázka byla ze snímku Ženy v zemi Talibánu

Vyprávěla především o Sýrii

Lenka Klicperová ale hlavně vyprávěla o nejaktuálnějším tématu – o Sýrii. Sama tam tento rok byla se svou kolegyní Markétou Kutilovou, která Pardubice poctila návštěvou o něco dříve. Novinářky se samozřejmě zabývaly problematikou Sýrie, Islámského státu a migrací. Prezentace fotek vyrážela dech. Lenka, jak sama přiznala, je ostřílenou novinářkou, ale i v těchto chvílích, které prožila v rozpadlé Kobáni, jí stékaly slzy. Fotografie ukazují pravdu, o které většina z nás nemá ani tušení či si ji nechce přiznat. Díky přednášce Lenky Klicperové si mohla většina lidí upravit obrázek o tom, proč Syřané tak houfně svou zemi opouštějí. Na fotkách jsme mohli vidět vybombardovaná města, děti hrající si vedle mrtvol padlých „ISISáků“ anebo lidi, kteří žijí ve strachu z neodminovaného území.

Novinářka představila i novou knihu

Lenka na přednášce prezentovala i knihu, kterou teď, po cestě do Sýrie, vydala spolu s Markétou Kutilovou Islámskému státu na dostřel. V ní mimo jiné popsala i situaci na frontových liniích, které (aniž bychom si to přiznali) chrání nejen Kobáni, Sýrii, ale také i nás.

Setkání s Lenkou Klicperovou bylo opravdu přínosným a mělo mezi více jak 180 diváky velký ohlas. Kromě smutku dokázala Lenka Klicperová popsat i každodenní radost ze života, který na frontových liniích lidé prožívají. Budeme se určitě velice těšit na další setkání s Lenkou Klicperovou na půdě naší univerzity.

Markéta Trojanová, studentka Fakulty filozofické UPa
PhDr. Adam Horálek, Ph.D., Katedra sociálních věd FF UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět