Nejlepší mladý chemik je z Brna, vyhrál finále na Fakultě chemicko-technologické

26. 06. 2015

Čtvrtek 11. června patřil na Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice mladým chemikům z celé republiky. Již potřetí v řadě se v jejích prostorách hledal ten nejlepší z nich. A našel se – se zadanými úlohami si nejlépe poradil Vít Procházka, student 9. třídy z Brna.

V pardubickém finále celostátní soutěže žáků devátých tříd základních škol změřilo své chemické síly celkem 38 finalistů. Postoupit mezi tuto chemickou elitu a vybojovat si své místo zde museli finalisté postupně v dílčích kolech a dokonce mezi 10 000 soutěžícími napříč celou Českou republikou. „Celostátní finále je vysoce prestižní událostí a důstojnou tečkou za soutěží. Završuje spolupráci základních, středních a vysokých škol s firmami a společnostmi, které se během roku na soutěži podílely,“ řekl k soutěži děkan pořádající Fakulty chemicko-technologické UniverzityPardubice profesor Petr Kalenda.

Nejlepší mladý chemik je z Brna

I letošní zadání celostátní soutěže připravila pardubická Fakulta chemicko-technologická a jako obvykle čekalo finalisty nejprve vypracování testu teoretických znalostí a poté praktická zkouška laboratorních dovedností. Díky ní žáci zavítali i do moderních vysokoškolských laboratoří a otestovali tak svá možná budoucí pracoviště.

Vítěze určil součet bodových zisků z obou částí soutěže. Tím nejlepším ze všech se stal Vít Procházka ze Základní školy Křídlovická Brno, který si vedl nejlépe v obou částech. „Testy byly poměrně náročné, takže po prvním kole jsem si moc nevěřil. Všechno ale zachránila laboratorní úloha, kterou jsem bez problémů vyřešil,“ hodnotil svůj výkon v soutěži Vít Procházka. „Účastním se všech vědomostních soutěží, ale nejvíc mě baví chemie. Po gymnáziu bych rád zamířil na univerzitu a studoval některý z technických oborů. Možná právě chemii, ještě nejsem rozhodnutý,“ doplnil nejlepší mladý chemik.

Během finálového dne došlo i na zábavu

Kromě testování znalostí a praktických dovedností měli soutěžící také možnost seznámit se blíže s prostředím fakulty. Absolvovali speciální exkurzi po fakultě a nahlédli do vybraných pracovišť a dalších laboratoří, zhlédli některé zajímavé chemické pokusy nebo poobědvali v menze. Někteří finalisté také využili nabídky přespat na vysokoškolských kolejích. Během jediného dne se tak žáci 9. tříd převtělili do vysokoškoláků a s předstihem okusili svůj budoucí vysokoškolský život a studium.

Slavnostní vyhlášení finále soutěže Hledáme nejlepšího mladého chemika se konalo ještě týž den odpoledne v prostorách fakulty. Oceněni nebyli pouze tři nejlepší, kteří si kromě vítězných pohárů odnesli i speciální ceny. Dostalo se na i na dalších 35 finalistů. „Je potěšující, že o chemii je mezi žáky a studenty stále velký zájem. Jako motivaci k dalšímu jejímu studiu a také jako odměnu jsme pro prvních pět finalistů soutěže připravili speciální stipendium pro první rok studia na naší fakultě. Jeho hodnota je 24 000 Kč,“ uzavřel profesor Petr Kalenda z Fakulty chemicko-technologické.

Prohlédněte si slavnostní vyhlášení soutěže ve FOTOGALERII.

Soutěž Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR je určena žákům devátých tříd základních škol a v letošním roce probíhala navíc v rámci projektu Rok průmyslu a technického vzdělávání, který vyhlásil Svaz průmyslu a dopravy ČR. Základní soutěžní kola se konala v deseti pořadatelských centrech a celkem se regionálních kol zúčastnilo více než 10 000 žáků.

Více informací o soutěži naleznete na www.mladychemikcr.cz.

Mgr. Zuzana Paulusová
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět