Noc vědců na Univerzitě Pardubice si nenechalo ujít více než 1 600 návštěvníků

2. 10. 2015

Univerzita Pardubice se již potřetí připojila k celoevropské Noci vědců. Jako již tradičně se všem bez rozdílu věku otevřely v pátek 25. září, na který letos noc připadla, brány laboratoří Dopravní fakulty Jana Pernera. Letos nově měli návštěvníci unikátní možnost prozkoumat i prostory Fakulty elektrotechniky a informatiky. A zájem byl opravdu obrovský!

Celý technologický areál Univerzity Pardubice v Doubravicích byl osvícen pátečním odpoledním sluncem a bylo zde rušno. Před budovou Výukového a výzkumného centra v dopravě se totiž jezdilo všemi možnými dopravními prostředky. Areálem znělo cinkání tramvajového zvonku, speciálně pro tuto noc byly sestaveny koleje, aby návštěvníky mohla svézt „první pardubická tramvaj“ neboli experimentální kolejové vozidlo postavené na dopravní fakultě. Areálem již tradičně vozilo návštěvníky experimentální silniční vozidlo a děti se proháněly na koloběžkách podle pravidel silničního provozu na hřišti plném značek. Na chvíli se nezastavila ani parková železnice, kterou se svezli malí i velcí, včetně univerzitního maskota. Kdo neměl projížděk dost, mohl si vyzkoušet několik simulátorů, s nimiž na noc dorazili partneři univerzity.

Jak zajímavá i zábavná věda může být, se pak návštěvníci mohli dozvědět také uvnitř budovy, kde byly připraveny desítky stanovišť. Fakulta chemicko-technologická přivezla alchymistickou dílnu mikrobiologů a ukázala spousty pokusů – třeba proč papír neshořel nebo vysvětlila principy fotovoltaiky. Velký zájem byl i o matematické hrátky připravené Fakultou ekonomicko-správní. Celým areálem procházeli děti i dospělí s otevřenými ránami. Ale ne, nikomu se nic nestalo. To jen záchranáři Fakulty zdravotnických studií návštěvníkům maskovali poranění a učili je, jak poskytnout první pomoc a jak správně zavolat záchrannou službu.

Nechyběly ani soutěže

Každou hodinu byli vyhlášeni ti nejlepší z několika soutěží, které celý večer probíhaly. Sami akademici byli překvapeni, kolik decibelů ze sebe zvládly děti vydat v soutěži O největšího křiklouna. Ve svých kategoriích pak soutěžili tatínci, maminky i děti o největšího siláka.

I když je areál v Doubravicích rozlehlý, brzy se naplnil návštěvníky a každou hodinu přivážel historický autobus další zvědavce, kteří chtěli zjistit, jak ta věda funguje. V polní kuchyni bublala voda na čaj i kávu a přikládali ostošest, aby každý návštěvník dostal něco na zahřátí. Těsno bylo i v kreativním koutku, kde se letos již tradičně recyklovalo – tentokrát se vyráběly lampiony z krabiček od taveného sýra. Nejeden malý návštěvník si tak mohl na cestu domů posvítit vlastnoručním výtvorem. Tmu, která padla večer na areál, rozsvítila světelná show.

Letos poprvé mohli návštěvníci nahlédnout i na Fakultu elektrotechniky a informatiky

Rušno bylo i v centru města. Fakulta elektrotechniky a informatiky otevřela návštěvníkům hned dvě patra plná laboratoří, kde se procházeli a kráčeli nejrůznější roboti, blikala tu 3D led kostka nebo hologramy a lidé si mohli vyzkoušet spoustu softwarových programů. Co oko nevidí a jak funguje termokamera či meteo stanice, to vše bylo v centru města k vidění. Zájemci mohli navíc absolvovat speciální komentované prohlídky historickou budovou UNIT.

Návštěvnost Noci vědců na Univerzitě Pardubice byla vysoká, přes 1600 lidí si přišlo „posvítit na vědu“, jak znělo letošní motto akce, svézt se nebo si zasoutěžit. Noc vědců se koná vždy poslední pátek v září a na desítkách míst v rámci České republiky a na stovkách míst po celé Evropě byli tak letos ve stejný moment opět vědci z různých institucí, organizací, škol a firem připraveni podat nad slunce jasnější důkaz, že vědecká práce je zábava pro každého, ne jen pro hrstku osvícených.

Mgr. Lenka Čermáková