Univerzita a její fakulty podporují technické vzdělávání

3. 12. 2015

Technika nás v současném světě obklopuje na každém kroku a je třeba jít jí stále naproti. Své o tom vědí i Fakulta elektrotechniky a informatiky a Fakulta ekonomicko-správní Univerzity Pardubice, a tak se na konci listopadu zapojily do akce Foxconn školám. Pro školáky všech věkových kategorií připravily nejrůznější technické hrátky a své prezentace zaměřily na výhody technického vzdělání na naší univerzitě.

Zástupci obou fakult měli možnost ve dnech 26. a 27. listopadu 2015 strávit dva dny s žáky sedmi pardubických základních škol a také se středoškoláky z jedenácti škol v Pardubickém, Královéhradeckém a Středočeském kraji. Chtěli jim ukázat, že technika je nejen zajímavá, ale i zábavná. A že to může být perspektivní disciplína, pokud se pro ni rozhodnou. Mladí lidé často nemají konkrétní představu, kterou cestou by se v budoucnu mohli a chtěli vydat, a je třeba je trošku „popíchnout“. 

Technika, kam se podíváš

Nejen pardubický Foxconn, ale i další firmy budou stále hledat kvalifikované technicky vzdělané zaměstnance, kteří budou ovládat různé oblasti IT, elektrotechniky, strojírenství a další technické obory. Obě fakulty se proto rozhodly vydat se mladým lidem naproti. Připravily si pro ně spoustu technických zajímavostí, hrátek, soutěží, ale i informací o případném studiu techniky na Univerzitě Pardubice.

Fakultu elektrotechniky a informatiky reprezentovali zástupci Katedry řízení procesů a Katedry elektrotechniky. „Školáci mohli s našimi kolegy a studenty závodit s roboty v bludišti, zasoutěžit si v sumo zápasu robotů nebo si vyzkoušet, jak vypadá obraz z termokamery,“ popisuje zapojení akademiků vedoucí Katedry řízení procesů Ing. Daniel Honc, Ph.D., a pokračuje: „Fakulta elektrotechniky a informatiky nabízí široké možnosti studia senzorové a mikroprocesorové techniky, robotiky, automatizace, komunikačních technologií nebo radarových a navigačních systémů. Studenti se mohou věnovat také aplikacím informačních technologií a například vytvářet programy pro tablety a mobilní telefony. Mají možnost exkurzí, praxe, mohou se zapojit do projektů ve spolupráci s  firmami v regionu.“

„Studenti se zajímali o vše, co jsme jim pro akci připravili. Nestyděli se věci různě zkoušet, vyptávali se na principy jejich fungování a pouštěli se do diskuzí nad možnostmi dalšího využití prezentované techniky. Středoškoláky velmi zaujaly laboratorní úlohy v oblastech robotiky a zpracování obrazu,' pochvalovali si účast Petr Doležel z Katedry řízení procesů a Pavel Rozsíval z Katedry elektrotechniky.

Studenty zajímaly i aplikace matematiky v moderních technologiích

Tým Fakulty elektrotechniky a informatiky rozšířili také zástupci Fakulty ekonomicko-správní. A tak si školáci mohli užít zábavu například s roboty LEGO Mindstorms nebo matematikou. Kromě toho, že si vyzkoušeli nejrůznější kvízy a rébusy, zjistili, že bez matematiky není jednoduché se obejít a že se promítá téměř všude, aniž bychom si to uvědomovali. A potřebujeme ji i při sestavování a programování robotů. Jak náročné to je, odpovídal na otázky studentů Ing. Jan Panuš, Ph.D., z Ústavu systémového inženýrství a informatiky. Robota, který umí kreslit fraktály, zase představil Mgr. David Brebera z Ústavu matematiky a kvantitativních metod Fakulty ekonomicko-správní.

Univerzita Pardubice nabízí studentům celou řadu příležitostí, při nichž se mohou setkat s vědou nejen v technických oborech tváří v tvář. Aktivně se do ní zapojit, a tím i inspirovat pro své budoucí směřování a případné další studium na vysoké škole. Nesmí jim chybět jediné – chuť a zájem rozvíjet své dovednosti a schopnosti.

Mgr. Zuzana Paulusová
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět