Na Fakultě zdravotnických studií vznikl opičák Kiki. Varuje děti před úrazy

23. 11. 2015

K novince v programu prevence úrazů především dětí, kterou má nyní nově k dispozici Oddělení dětské chirurgie Chirurgické kliniky Pardubické nemocnice, přispěla Fakulta zdravotnických studií. Může za to její šikovná studentka se svou bakalářskou prací. Díky nim varuje děti před úrazy a jejich následky opičák Kiki.

Vzdělávací materiál, jehož součástí je i DVD s audionahrávkou pohádky O neposedném opičákovi je společným projektem Oddělení dětské chirurgie, Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice, která jej financovala, a Oddělení správy výpočetní a audiovizuální techniky Univerzity Pardubice, jež poskytlo technické zázemí a nahrávku se skvělým zvukovým aranžmá vyrobilo.

Impulsem byla bakalářská práce

„Nahrávka vznikla na základě bakalářské práce absolventky Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice Zuzany Markové, nazvané Okolnosti vzniku úrazů u dětí, která byla na fakultě obhájená v září loňského roku,“ uvedla proděkanka pro vnitřní a vnější vztahy Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice Eva Hlaváčková, která zmíněnou závěrečnou bakalářskou práci vedla spolu s vrchní sestrou oddělení dětské chirurgie pardubické nemocnice Sabinou Slavíčkovou.

„Dětská úrazovost je stále aktuálním a závažným tématem. Naše studentka se v praktické části práce věnovala zjišťování okolností, které vedly ke vzniku úrazů u dětí hospitalizovaných v nemocnici pro úrazovou diagnózu. Kromě toho se v závěru právě zamýšlela i nad dalšími možnostmi preventivních aktivit. A jednou z nich je právě zmíněná audio-nahrávka. Z původně studentské závěrečné práce tak vznikl i velmi užitečný výstup do praxe, z čehož máme obrovskou radost,“ doplnila proděkanka Hlaváčková.

Neposedný opičák má děti poučit

Hlavním hrdinou pohádky je opičák Kiki, který se neustále dostává do situací, při nichž ohrožuje svoje zdraví. Zároveň se vychloubá, že se mu nikdy nic nestane. Jednou však už nemá tolik štěstí, zlomí si nohu a musí ho ošetřit lékař. Kiki dostane sádru a léčí se v nemocnici.

Projekt má za cíl oslovit skupinu dětí ve věku od čtyř do šesti let a zábavnou formou tak děti poučit, jak předcházet často zbytečným zraněním a případnému pobytu v nemocnici. Do výroby rekvizit byly pod vedením pedagogů ze základní a mateřské školy při pardubické nemocnici zapojeny i děti hospitalizované na oddělení dětské chirurgie.

Mgr. Zuzana Paulusová
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět