Kampusem zní opět angličtina i další jazyky. Zabydlují se v něm zahraniční studenti

14. 10. 2016

Univerzita Pardubice se každoročně stává cílem několika stovek zahraničních studentů. Ti do pardubického kampusu zamířili i v tomto akademickém roce a studují na některé ze sedmi fakult. S prostředím univerzity, která se na několik příštích měsíců stane jejich novým domovem, je seznamovali i čeští studenti. Tradičně se stávají jejich věrnými průvodci.

Strávit jeden semestr v Pardubicích se rozhodla téměř stovka studentů z celé Evropy, kteří přijeli na zimní semestr na základě evropského výměnného programu Erasmus+. Nejvíce jich letos přijelo opět z Turecka a Španělska. Tradičně jich nejvíce studuje na Fakultě ekonomicko-správní.

Kromě nich ale studují na Univerzitě Pardubice i další 400 studentů z 52 zemí, a to v ucelených akreditovaných programech fakult Univerzity Pardubice, tedy dlouhodobě, dva nebo tři roky. Nejpočetněji je samozřejmě zastoupeno Slovensko (necelá třetina). Další nejpočetnější skupinou jsou studenti z Ghany (na Fakultě ekonomicko-správní), Ruska, Ukrajiny, Turecka, Běloruska, Kazachstánu a Indie. V zimním semestru tak studuje na Univerzitě Pardubice celkem téměř 500 zahraničních studentů z 63 zemí světa.

Buddíci studentům ukáží, co a jak

Někteří zahraniční studenti přijeli do Pardubic již s předstihem. Aby pro ně vstup do nového prostředí byl jednodušší, ihned po příjezdu se jich vždy ujímají čeští vysokoškoláci ze studentského spolku ESN Pardubice, kteří si říkají buddíci“ (název vznikl z původního označení spolku, ale zůstal jim dodnes). Drží se přitom hesla studenti studentům“. Zahraniční nováčci“ se proto mohli zúčastnit hned řady aktivit v rámci tzv. orientačního týdne (Orientation Week).

O zahraničních studentech přijela točit i východočeská televize V1. Podívejte se na reportáž v čase 6:55.

Naši studenti z ESN Pardubice pro ně připravili zbrusu novou City tour, při níž cizinci poznávali město Pardubice prostřednictvím plnění úkolů,“ uvedla k programu orientačního týdne určenému zahraničním studentům Ing. Kateřina Koubová z Centra mezinárodních mobilit Univerzity Pardubice. Oblíbenou je i Pub tour, tedy cesta po pardubických hospůdkách, sportovní den nebo bowling. Úvodní seznamovací program vyvrcholil výletem na Kunětickou horu a vyhlášením úspěšných soutěžních týmů.“

Řada aktivit v průběhu semestru

Na začátku semestru mohli zahraniční studenti absolvovat také kurzy češtiny, aby pro ně život v Pardubicích nebyl tak obtížný. Do nich se přihlásilo celkem 70 účastníků, kteří touží alespoň trochu proniknout do nelehkého českého jazyka. Další zajímavé aktivity jsou pro ně připravené i v dalších měsících. Během semestru se zahraniční studenti kromě studia mohou těšit i na další aktivity, které pro ně připravuje ESN Pardubice. Patří mezi ně například šest národních večerů, při nichž studenti vždy představí svůj národ. Povídání a prezentaci o dané zemi doplní i ochutnávka typických pokrmů. Národní večery zahájil Český večer ve čtvrtek 6. října. O týden později se studenti vžili do nevidomých a vyzkoušeli si, jak obtížné je najíst se a napít, aniž uvidí do svého talíře. Dinner in the Dark se servírovala ve čtvrtek 13. října,“ doplnila Kateřina Koubová.

Kromě toho mohou zahraniční studenti o víkendech vyrazit na výlety – do Adršpachu, do Kutné Hory, Prahy, Ostravy nebo na Sněžku. Čekají je sportovní akce jako například paintball. Čeští studenti s nimi oslaví např. i Halloween, svátek sv. Mikuláše nebo Vánoce.

Přijeli i studenti z Turecka

Mezi studenty ze zahraničí je i dvacítka studentů z Turecka. Tureckým partnerským univerzitám byla nabídnuta možnost poskytnutí grantu na pobyt studenta na Univerzitě Pardubice, čehož využila jedna univerzita. S odjezdem do Pardubic neměl jinak nikdo ze studentů problém. Plány odjet do Turecka na studijní pobyt v rámci programu Erasmus+  měla ještě před létem také dvojice českých studentů. Vzhledem k tamní situaci jim ale bylo doporučeno do Turecka necestovat a oba se rozhodli pro náhradní destinace v letním semestru, popřípadě příští rok,“ doplnila k výjezdům českých studentů do Turecka Kateřina Koubová.

Univerzita Pardubice vysílá v zimním semestru na zkušenou do zahraničí více než devadesát svých studentů. Na jeden semestr odjíždějí nejčastěji do Portugalska, Španělska a Německa. V tomto akademickém roce má Univerzita Pardubice uzavřeno 326 bilaterálních smluv s nejrůznějšími univerzitami v Evropě, v rámci nichž se tyto mezinárodní studentské mobility realizují, a tak čeští studenti mají z čeho vybírat.

Chceš se i ty stát buddíkem a pomoci zahraničnímu studentovi? 
Stačí napsat na e-mail hr@esn.upce.cz a přidat se k nim.

Mgr. Zuzana Paulusová
Oddělení propagace a vnějších vztahů UPa


Přišlo vám to zajímavé? Dejte o tom vědět